Zaczyna się sezon na grzyby. Ujawniamy, gdzie ich szukać.

2024-06-25 08:50:50(ost. akt: 2024-06-25 09:00:55)

Autor zdjęcia: Red.

Borowiki, podgrzybki, koźlaki, kanie, maślaki i rydze. Pogoda we Wrocławiu sprzyja grzybiarzom. We Wrocławiu i w okolicy oraz na całym Dolnym Śląsku jest wiele miejsc, w których można upolować dorodne grzyby.
Na straganach i przy ruchliwych drogach pojawili się sprzedawcy grzybów, co oznacza, że jest odpowiednia pora i pogoda na grzybobranie. Może jeszcze nie taka jak jesienią, ale latem również można znaleźć niezłe trofea.

Podczas grzybobrania najlepiej posłużyć się atlasem grzybów lub sprawdzonym serwisem internetowych. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest selekcja zbiorów przez doświadczonego grzybiarza.

Zbiory można też przynieść do wrocławskiej stacji sanepidu przy ul. Curie-Skłodowskiej 73/77. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, nie ryzykujmy. Zjedzenie trującego grzyba może się skończyć śmiertelnym uszkodzeniem wątroby i nerek.

Grzybów jest sporo, tak mówią sprzedawcy na wrocławskich straganach. Niektórzy z nich zdradzili nam, gdzie warto szukać (chociaż zwykle to pilnie strzeżone tajemnice rodowe i towarzyskie). Tą tajemnicą, jako pierwsi, dzielimy się z czytelnikami wroclawskie.info:

Pamiętajmy jednak, że są także miejsca, w których zbieranie grzybów jest zabronione, to m.in. obszar Karkonoskiego Parku Narodowego. Gwarancję na udane grzybobranie dają wyprawy do lasów w okolicy miejscowości:

Syców, Twardogóra, Oleśnica;
Jawor i wieś Gozdno, Muchów;
Wołów;
Wojnowice;
Wilkszyn – tuż za granicami miasta;
Las Mokrzański, Las Ratyński;
Miękinia,
Góra;
Oława,
Bierutów;
Szklarska-Poręba;
tzw. Kukułka Kłodzka;
Lewin Kłodzki;
Pieszyce;
Wałbrzych, przede wszystkim masyw Chełmca, rejon miejscowości Czarny Bór oraz schroniska Andrzejówka;
Mieroszów, wzdłuż drogi krajowej 35 w stronę granicy;
Bolesławiec;
Jelenia Góra, przede wszystkim Staniszów, Siedlęcin;
Chojnów
Przemków.