Hallo Wrocław, to nasze święto!
2024-06-24 10:36:16(ost. akt: 2024-06-24 10:53:15)
To wyjątkowe dni dla wszystkich wrocławian. Tylko dzisiaj, 24 czerwca, czeka nas niesamowity koncert chórów w Rynku, odbędzie się pochód radnych i specjalna sesja Rady Miejskiej. W sumie w czasie 16 festiwalowych dni zaplanowano niemal 30 wydarzeń.
Święto Wrocławia nawiązuje do średniowiecznej tradycji obchodów dnia Świętego Jana Chrzciciela, opiekuna wrocławskiej katedry i patrona miasta. Data 24 czerwca nie jest przypadkowa, bo właśnie tego dnia przypadają jego urodziny. Historia Święta Wrocławia sięga 1992 roku. To właśnie wtedy po raz pierwszy odbyły się uroczyste obchody.
Głównym i oficjalnym punktem obchodów jest złożenie kwiatów w Kaplicy Rajców Miejskich Wrocławia, po którym następuje pochód radnych do Ratusza na uroczystą sesję Rady Miejskiej Wrocławia. Tego dnia wręczane są tytuły Civitate Wratislaviensis Donatus, Nagrody Wrocławia i Nagrody Prezydenta Wrocławia oraz Odznaka Honorowa.
- To święto wszystkich wrocławianek i wrocławian, ale także wszystkich osób, które chcą z nami świętować. Jesteśmy miastem gościnnym, dlatego zapraszamy każdego do udziału w szeregu tych wspaniałych wydarzeń - zachęca do udziału w świętowaniu Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Uroczystości Święta Wrocławia rozpocznie uroczysta sesja w Sali Wielkiej Starego Ratusza o godzinie 12.00. Wcześniej, o 11.00, w Bazylice św. Elżbiety po złożeniu kwiatów odbędzie się koncert organowy.
W tym roku nie zabraknie spotkań dla dzieci, seniorów, a także koncertów i warsztatów. Wiele z nich jest bezpłatnych (szukajcie informacji na ten temat na stronach organizatorów).
Oprócz atrakcji przygotowanych przez miasto, ofertę urozmaicają także wydarzenia przygotowane przez instytucje kultury, organizacje pozarządowe i rady osiedli.
W programie znalazł się m.in. wyjątkowy koncert w Rynku "Harmonia miasta", który zgromadzi prawie 200 osób z chórów akademickich Wrocławia. Ciekawie zapowiada się również widowisko artystyczne "Wrocławski kielich życzeń", podczas którego zagrają wspólnie grupa artystyczna Małe Instrumenty, chór Cantores Minores Wratislavienses, legenda alternatywy i awangardy Kormorany i zespół muzyki dawnej Ars Cantus.
Co jeszcze w programie Święta Wrocławia? Ten jest bardzo obszerny. Poniżej przedstawiamy szczegóły.
Święto Wrocławia 2024. Harmonogram
14 – 30 czerwca
Artyści Wrocławia – rzeźbiarze – wystawa plenerowa. Ekspozycja przedstawia 15 sylwetek artystów tworzących rzeźbę oraz instalacje wystawiennicze i miejskie.
Miejsce: ul. Oławska, www.paliwoartystyczne.org
15 - 30 czerwca
ARTystyczne przesilenie – piknik artystyczny. W programie m.in.: plener malarski, fotograficzny, warsztaty teatralne i rysunkowo-modelarskie, strefa odpoczynku, koncert w klimatach jazzowych.
Miejsce: ul. Działkowa 15, godzina: 15.00–20.00.
24 czerwca
7. Cyrkowy Festiwal Podwórkowy Cyrkopole – cyrk bez zwierząt. W programie widowiskowe pokazy, spektakle, koncerty, warsztaty, spotkania z publicznością.
Miejsce: ul. Krzywoustego 286, www.fama.wroc.pl
24 czerwca
Złożenie kwiatów w Kaplicy Rajców Miejskich Wrocławia, godzina 11.00
Miejsce: bazylika św. Elżbiety
Miejsce: bazylika św. Elżbiety
Pochód radnych i zaproszonych gości z bazyliki św. Elżbiety przez Rynek do Sali Wielkiej Ratusza, godzina 11.30
Uroczysta sesja Rady Miejskiej Wrocławia, godzina 12.00
Miejsce: Sala Wielka – Stary Ratusz, Rynek
Uroczysta sesja Rady Miejskiej Wrocławia, godzina 12.00
Miejsce: Sala Wielka – Stary Ratusz, Rynek
Msza Święta w intencji mieszkańców Wrocławia, godzina 18.30
Miejsce: Katedra św. Jana Chrzciciela
Miejsce: Katedra św. Jana Chrzciciela
Pocztówka z Wrocławia – możliwość wysłania unikatowej kartki pocztowej z motywami dawnych grafik panoramy Wrocławia i najpiękniejszych obiektów architektury miasta.
Miejsce: ul. Bernardyńska 5, ma.wroc.pl
Miejsce: ul. Bernardyńska 5, ma.wroc.pl
Harmonia miasta – wyjątkowy koncert w sercu Wrocławia! To wydarzenie muzyczne zgromadzi na rynku prawie 200 osób z chórów akademickich Wrocławia. Kierownictwo artystyczne: Maciej Wojciechowski. Wystąpią: Chór „Ars Cantandi” Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu pod dyrekcją Anny Grabowskiej–Borys, Chór Uniwersytetu Wrocławskiego „Gaudium” pod dyrekcją Alana Urbanka, Chór „Medici Cantantes” Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu pod dyrekcją Magdaleny Wojtas, Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej pod dyrekcją Małgorzaty Sapiechy-Muzioł, Chór Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu pod dyrekcją Alana Urbanka, Reprezentacyjny Chór Akademii Wojsk Lądowych pod dyrekcją Macieja Wojciechowskiego, Artur Caturian - gościnnie w partii solowej.
Miejsce: pl. Gołębi, godzina 19.00, wstęp wolny
Miejsce: pl. Gołębi, godzina 19.00, wstęp wolny
28 i 29 czerwca
Pociąg do sztuki. Przystanek Różanka – plenerowa scena teatralna pełna animacji, cyrku, tańca, muzyki, pantomimy, fireshow i akrobatyki.
Miejsce: ul. Serbska 5a, godzina 19.00 - 19.30 (28.06), 15.00 - 22.00 (29.06), więcej informacji tutaj, www.ckagora.pl
29 czerwca
Pocztówka z Wrocławia – rodzinne warsztaty edukacyjne (liczba miejsc ograniczona, zapisy: edukacja[at]ma.wroc.pl)
Miejsce: ul. Bernardyńska 5, godzina: 11.00, ma.wroc.pl
30 czerwca
Wrocławski kielich życzeń – widowisko artystyczne. Grupa artystyczna Małe Instrumenty, chór Cantores Minores Wratislavienses, legenda alternatywy i awangardy Kormorany i zespół muzyki dawnej Ars Cantus wystąpią wspólnie na płycie podwórka oraz w oknach kilku lokali podwórka.
Miejsce: ul. Ruska 46 – Przestrzeni dla kultury, godzina 17.00, otwartepracownie.pl, kameralisci.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez