Odkryto statek sprzed 3,3 tys. lat. Przetrwał dzięki specyficznym warunkom

2024-06-20 17:32:12(ost. akt: 2024-06-20 17:43:45)

Autor zdjęcia: pixabay.com

90 kilometrów od wybrzeży Izraela odkryto starożytny statek handlowy, który spoczywa na głębokości 1,8 km od 3,3 tys. lat. Przewoził setki amfor, z których dwie już wydobyto – poinformowały władze Izraelskiego Urzędu Starożytności (Israel Antiquities Authority - IAA).
Jak podkreślił Jakob Szarwit z IAA, nigdy wcześniej na Morzu Śródziemnym nie znaleziono tak starego wraku na tak dużej odległości od brzegu. Dwa inne wraki odkryte u wybrzeży Turcji znajdowały się na płytkich wodach, co umożliwiało dotarcie do nich przy użyciu standardowego sprzętu nurkowego – zauważył portal I24.

Statek został odkryty rok temu przez firmę poszukującą podmorskich złóż gazu. Uważa się, że służył do przewozu oliwy, wina i innych produktów rolnych. Specjaliści twierdzą, że wrak znajdujący się tak daleko od brzegu dowodzi, iż ludzie wcześniej niż dotąd przypuszczano posiadali złożone umiejętności nawigacyjne pozwalające na pełnomorską żeglugę.

Zakładano, że żeglowano tak, by marynarze nie tracili z oczu lądu. Jednak oddalenie się na 90 km od brzegu oznacza, że musieli używać gwiazd i słońca do wyznaczania kursu. "To odkrycie zmieniające historię" – ocenił Szarwit. "Znalezienie tylu amfor na pokładzie jednego statku świadczy o znaczących powiązaniach handlowych między miejscem ich pochodzenia a starożytnymi krainami Bliskiego Wschodu leżących nad wybrzeżem Morza Śródziemnego" – dodał.

W późnej epoce brązu międzynarodowy handel w rejonie cywilizacji Bliskiego Wschodu przeżywał znaczący rozkwit. Rozwinęło się szkutnictwo, dzięki czemu statki mogły przewozić większe ilości towarów i rozbudowano porty, ale częstszym zjawiskiem stały się również ataki piratów. Zdaniem Szarwita dalsze badania odnalezionego statku pozwolą ustalić, czy zatonął z powodu burzy czy napadu rabusiów.

Dzięki temu, że statek zatonął na tak głębokiej wodzie, przetrwał w doskonałym stanie. Fale ani prądy morskie nie miały na niego wpływu, a rybacy ani nurkowie nie mogli go uszkodzić, co często spotyka wraki na płytkich wodach – zauważył badacz.