Sukces wrocławianki na arenie międzynarodowej
2024-06-20 06:57:31(ost. akt: 2024-06-20 07:16:04)
Wrocławianka odniosła prestiżowy sukces w dziedzinie biobankowania. To duże wyróżnienie dla niej samej, ale również dla Wrocławia oraz jej macierzystej uczelni.
Dr Agnieszka Matera-Witkiewicz, profesor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, zdobyła prestiżowe wyróżnienia, które przynoszą jej uznanie na międzynarodowym polu. Biobank UMW, którym dr Matera-Witkiewicz kieruje, został wyróżniony przez Europejskie Konsorcjum BBMRI-ERIC za spełnienie najwyższych standardów jakości. To ogromne osiągnięcie, które potwierdza doskonałą pracę zespołu.
Dodatkowo dr Matera-Witkiewicz została wybrana na stanowisko wiceprezydent największego międzynarodowego towarzystwa biobanków, współpracującego z BBMRI-ERIC. To pierwszy taki przypadek dla naukowca z Polski!
Biobank UMW otrzymał prestiżową nagrodę podczas Europe Biobank Week (EBW) w Wiedniu, gdzie świętowano dziesięciolecie BBMRI-ERIC. To efekt wieloletnich starań zespołu. Biobank UMW, jako pierwszy w Polsce, uzyskał certyfikat jakości ISO 9001:2015 oraz międzynarodową akredytację ISO 20387:2018.
Dr Matera-Witkiewicz pełni również rolę ekspertki ds. zarządzania jakością w BBMRI-ERIC. Jest aktywną członkinią międzynarodowych towarzystw biobankowych, takich jak ISBER i ESBB. Jej praca została doceniona poprzez nominację i wybór na wiceprezydent ESBB, co jest pierwszym takim przypadkiem, jeśli chodzi o naukowców z Polski.
Podczas tegorocznego kongresu EBW dr Matera-Witkiewicz prowadziła warsztaty z akredytacji biobanków oraz sesje tematyczne, prezentowała osiągnięcia polskiej inicjatywy tworzenia Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej. Projekt ten, realizowany we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu i USK, zdobył pierwsze miejsce w konkursie Agencji Badań Medycznych.
Nowoczesne biobankowanie to nie tylko przechowywanie próbek, ale również wykorzystanie zgromadzonych danych medycznych i naukowych w zaawansowanych analizach. Dr Matera-Witkiewicz podkreśla znaczenie tworzenia dużych konsorcjów naukowych, które umożliwią integrację zakodowanych danych z różnych źródeł. Takie inicjatywy, jak One Health oraz Regionalne Centra Medycyny Cyfrowej, wpisują się w globalne trendy i stanowią fundament dla przyszłych badań genomicznych. Dr Matera-Witkiewicz zapewnia, że zespół UMW będzie kontynuować swoje działania.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez