Czy Wrocław jest miastem przyjaznym dla przedsiębiorców?

2024-06-19 11:03:41(ost. akt: 2024-06-19 11:31:11)

Autor zdjęcia: Red.

Wsparcie oferowane przez miasto wrocławskim przedsiębiorcom oraz startupom, trendy na rynku pracy i potrzeby właścicieli firm to były główne tematy konferencji „Wrocław dla Przedsiębiorców”.
Odbyła się ona w sali sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego, którą wypełnili wrocławscy przedsiębiorcy, przedstawiciele biznesowych zrzeszeń oraz urzędnicy odpowiedzialni za finanse i kontakt z inwestorami.

Wrocław: Miasto, które potrzebuje biznesu

- Wrocław potrzebuje biznesu, a biznes potrzebuje Wrocławia – zdecydowanie stwierdził podczas spotkania Sergiusz Kmiecik, pełnomocnik Prezydenta Wrocławia ds. Rozwoju Gospodarczego. Według niego, Rada Miejska konsekwentnie dąży do wspierania biznesu, a efekty są widoczne. - To przede wszystkim sprawny transport publiczny i doskonałe warunki dla rodziców przyciągają przedsiębiorców. Wrocław jest miejscem, gdzie biznes kwitnie, a inwestorzy chcą się osiedlić - mówił.

Wrocław jest przyjazny przedsiębiorcom

Marcin Urban, skarbnik miasta, podkreślił znaczenie tworzenia przyjaznego środowiska dla przedsiębiorców. Nowa strategia przedsiębiorczości uwzględnia bieżące kwestie, a Wrocław staje się coraz bardziej przyjazny dla biznesu. - To jest ten najważniejszy cel. Myślimy o nowym podejściu do przedsiębiorczości - mówił Urban.

Wsparcie dla MŚP

Małgorzata Golak, dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego Wrocławia, podzieliła się imponującymi danymi. Wrocław ma obecnie ponad 150 tysięcy podmiotów gospodarczych, a liczba ta stale rośnie. Jej zdaniem, Wrocław to miejsce, gdzie małe kwitną małe firmy. - Najmniejszych firm zatrudniających do 10 osób jest 91 tysięcy, co jest naprawdę spektakularne. Widać, że we Wrocławiu są tworzone warunki, które pozwalają na biznesowy sukces - nie kryła entuzjazmu.

Duże korporacje i Start-upy

Optykę przedsiębiorców zaprezentowała Magdalena Okulowska, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. Opowiedziała o wsparciu dla dużych firm i start-upów. Agencja, która powstała w 2005 roku. - Dzisiaj zależy nam na celowanych inwestycjach oraz współpracy większych biznesów z małymi, na łączeniu startupów z inwestorami, a także na tym, aby ten ekosystem tworzył naszą regionalną nową jakość i przewagi konkurencyjne - mówiła.

Wyzwania i Trendy

Uczestnicy konferencji dyskutowali również o wyzwaniach stojących przed pracodawcami, trendach na rynku pracy oraz potrzebach dzisiejszych przedsiębiorców. To nie ma być ostatnie tego typu spotkania, wszyscy zgodzili się co do tego, że rozwój gospodarki zależy od biznesu, ale też warunków stwarzanych przez władze. To zaś wymaga częstszych dyskusji i wymiany poglądów.

Partnerami wydarzenia były firmy Dr. Schumacher Sp. z o.o. oraz Exence S.A.