W Centrum Historii Zajezdnia uczczono rocznicę wyborów z 4 czerwca 1989 roku

2024-06-04 15:35:05(ost. akt: 2024-06-04 15:36:12)

Autor zdjęcia: Facebook/Dolnośląski Urząd Wojewódzki

35 lat temu Polska poszła drogą prowadzącą nas ku wolności, demokracji i suwerenności - powiedział wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń podczas obchodów rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Zaproszono na nie m.in. uczniów wrocławskich szkół.
Centrum Historii Zajezdnia to muzeum, w którym prezentowana jest historia Wrocławia i Dolnego Śląska po 1945 roku. W sierpniu 1980 roku to właśnie w tym miejscu, wówczas zajezdni MPK, zorganizowany był słynny strajk Solidarności. Antykomunistyczny zryw objął wtedy cały kraj, na zmiany w systemie trzeba było jednak poczekać jeszcze niemal dekadę, do 1989 roku.

"Rok 1989 był przełomowy w historii naszego narodu. 35 lat temu Polska poszła drogą prowadzącą nas ku wolności, demokracji i suwerenności. Drogą niełatwą, wymagającą od działaczy opozycji antykomunistycznej i zmęczonych rządami komunistów, Polaków, odwagi, ogromnych poświęceń oraz wytrwałości" - mówił wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń podczas wtorkowej uroczystości w Centrum Historii Zajezdnia.

Wybory z 4 czerwca 1989 roku poprzedziły rozmowy Okrągłego Stołu, w których wzięli udział przedstawiciele komunistycznych władz i demokratycznej opozycji. Ustalono wówczas, że kandydaci opozycji otrzymają możliwość uzyskania 35 proc. miejsc w Sejmie, będą mogli też ubiegać się o mandat senatorów.

"Demokratyczna opozycja zdobyła Senat i wszystkie miejsca z tych 35 proc. w Sejmie. Oceniając po latach Okrągły Stół Lech Wałęsa w książce +Droga do Prawdy. Autobiografia+ pisał: +strona solidarnościowa uzyskała wówczas maksimum tego, co było możliwe. W tamtym czasie nie było innego rozwiązania niż kompromis z rządzącymi+" - powiedział Awiżeń.

Uczestnicy uroczystości mieli okazję wysłuchać koncertu przebojów z lat 80. w wykonaniu orkiestr: wojskowej i policyjnej. Później miała miejsce debata, w której - oprócz działaczy opozycji antykomunistycznej - wzięła udział młodzież z wrocławskich szkół.

4 czerwca 1989 r. odbyły się wybory do Sejmu i Senatu, których zasady ustalono podczas obrad Okrągłego Stołu. Przytłaczające zwycięstwo kandydatów „Solidarności” otworzyło nową epokę w najnowszych dziejach Polski oraz wpłynęło na proces upadku komunizmu w Europie Środkowej.

Frekwencja w pierwszej turze wyborów (4 czerwca) była wysoka - ok. 62 proc. Wynik był sukcesem Solidarności - 60 proc. wyborców oddało swój głos na kandydatów wystawionych przez Komitet Obywatelski "Solidarność". Na 161 przewidzianych wtedy dla opozycji mandatów poselskich "S" zdobyła w pierwszej turze 160, a także 92 mandaty na 100 miejsc w Senacie. W drugiej turze Komitet Obywatelski "Solidarność" zdobył ostatni wolny mandat sejmowy; w wyborach do Senatu "S" zdobyła w sumie 99 mandatów na 100. Źródło: PAP