Smart City Forum zagościło do Wrocławia

2024-05-29 07:57:04(ost. akt: 2024-05-29 08:13:12)

Autor zdjęcia: M.Pasiewicz/UMWrocław

We Wrocławiu spotkali się samorządowcy z całej Polski na 18. edycji Smart City Forum.
To wydarzenie, które przyciąga włodarzy miast, specjalistów administracji samorządowej oraz prezesów i kadry zarządzające firm działających w obszarze smart city. Osiemnasta edycja tego prestiżowego kongresu rozpoczęła się we wtorek w The Bridge Wrocław MGallery Hotel Collection na Ostrowie Tumskim.

W trakcie Smart City Forum eksperci analizują aktualne strategie, działania i trendy w funkcjonowaniu i rozwoju inteligentnych miast. Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia, podkreśla, że to wydarzenie kształtuje przyszłość i pozwala planować ją w oparciu o technologie i najlepsze rozwiązania, aby tworzyć miejsca, w których żyje się coraz lepiej.

- To forum ma bardzo szerokie spektrum w swoim wymiarze, idei i nośności. Idziemy po konkretne instrumenty, rozwiązania prawne, które są niezwykle istotne w dobrym rozwijaniu miasta. Zależy nam również na rozwiązaniach technologicznych, które pozwolą zaoszczędzić nam czas, pieniądze i zasoby ludzkie - powiedział Jakub Mazur.

Magdalena Okulowska, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, dodaje, że Smart City Forum ma już bardzo długą tradycję we Wrocławiu. Współpraca technologii z miastem, wdrażanie smart rozwiązań jest kluczową sprawą, podnosząc jakość życia, sprawiając, że miasta stają się bardziej przyjazne dla mieszkańców, turystów i biznesu.

Kongres zainaugurowała debata poświęcona planowaniu przyszłości miast, perspektywie wyzwań cyfrowych dla samorządów do 2030 roku, budowaniu komunikacji z pokoleniem Z, wspieraniu uczniów w nowoczesnych formach edukacji oraz polityce mieszkaniowej dla młodych.

Spotkanie porusza także temat zeroemisyjnej strategii mobilności miejskiej. Eksperci komentują cele i priorytety w elektromobilności do 2030, proces budowania Low Emission Zone, multimodalność w transporcie miejskim, systemy wykorzystujące AI do monitorowania i zarządzania ruchem drogowym, a także politykę parkingową i bezgotówkową mobilność w miastach. Prezentowane zostaną praktyczne rozwiązania w mobilności, które wdrożono w polskich miastach.

Ważnym tematem 18. edycji Forum jest także zapewnienie czystości miast dla mieszkańców. Prelegenci omawiają strategie ESG w miastach, zieloną transformację, poprawę jakości powietrza, recykling w urbanistyce, plany na gospodarkę o obiegu zamkniętym, uchwały krajobrazowe, efektywne systemy komunikacyjne po zniszczeniach klimatycznych oraz rolę cyfryzacji i technologii w ochronie różnorodności biologicznej i ekosystemów wodnych.

Dzień pierwszy kongresu zakończył segment poświęcony wykorzystaniu danych w mieście oraz hiperpersonalizacji mieszkania i dostosowania usług miejskich. Zagadnienia takie jak gromadzenie, analiza i wykorzystywanie danych do podejmowania decyzji oraz badanie potrzeb mieszkańców staną się tematem dyskusji.

Z kolei czwartkowe obrady Smart City Forum przyniosą dyskusję o inwestycjach miejskich. Eksperci porozmawiają też o możliwościach przeciwdziałania kryzysowi gospodarczemu w miastach oraz spowolnieniu gospodarki i przełomowych technologiach, a także utrzymaniu ciągłości projektów, takich jak “Rozświetlamy Polskę”.

Uczestnicy wydarzenia poznają też przykłady miast, które odniosły sukces w zakresie rozwoju inteligentnych rozwiązań.