Fotograficzne spotkania Adama Lizakowskiego z Czesławem Miłoszem

2024-05-27 11:57:13(ost. akt: 2024-05-27 12:00:24)

Autor zdjęcia: Janusz Wolniak

Rok 2024 został ogłoszony przez sejm Rokiem Czesława Miłosza. 14 sierpnia będzie przypadać 20. rocznica śmierci laureata Nagrody Nobla, ale już teraz w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu można zobaczyć wystawę pt. „Czesław Miłosz w fotografiach Adama Lizakowskiego”.
Autor zdjęć swoją przygodę z twórczością i znajomość z poetą zaczął jeszcze w latach 70-tych XX wieku.

-Będąc jeszcze w Pieszycach (Dolny Śląsk), pod koniec lat 70. ubiegłego wieku „odkryłem” Miłosza jako tłumacza poezji amerykańskiej przede wszystkim Waltera Whitmana i Carla Sandburga – ujawnia Lizakowski.

Osobiście Czesława Miłosza poznał jesienią 1986 roku, kiedy spotkał go na wieczorze poezji organizowanym przez Amnesty International w gmachu San Francisco Symphony Orchestra.

-Po spotkaniu podszedłem do niego i prosiłem o adres, na którym mógłbym mu wysłać swoje wiersze. Po wymianie kilku listów poeta zaprosił mnie do siebie w dniu 27 marca 1987 roku. Nie wierzyłem własnemu szczęściu. Spotkanie to było dla mnie dużym przeżyciem i miało charakter przesłuchania. Poeta wziął mnie w krzyżowy ogień pytań; skąd jestem, skąd pochodzą moi rodzice, jak znalazłem się w San Francisco, z czego żyję, jak podoba mi się Ameryka, kiedy opuściłem Polskę? Uczęszczałem na spotkania z poetą na terenie San Francisco Bay Area.

Spotkanie dwóch poetów zaowocowało długotrwałą znajomością.

-Na pytanie, dlaczego chciałem się z nim spotkać, ja, autor zaledwie dwóch tomików wierszy (i to w języku angielskim) powiedziałem, że dwóch poetów mieszkających tak blisko siebie (Berkeley i San Francisco), powinno się poznać. Tym go rozbawiłem, ale mocno wierzyłem w swoje słowa. Moja wiara była oparta na micie, że w Ameryce wszystko można, wszystko jest możliwie, trzeba tylko chcieć – dodaje autor zdjęć.

Na wystawie można zobaczyć zdjęcia zrobione w latach 1986–2015 w kilku różnych miejscach: Berkeley w mieście pisarza, w którym żył i pracował od pierwszego dnia emigracji aż do chwili powrotu do Polski. W jego domu i ogrodzie na wzgórzu z pięknym widokiem na Zatokę San Francisco; niektóre ze zdjęć zostały zrobione podczas poetyckich spotkań w Berkeley w księgarniach Black Oaki Cody’s Bookstore, a także w księgarni A Clean Well Lighted Place w San Francisco, są to zdjęcia znajomych i przyjaciół Miłosza i wiele innych.

Prezentację można będzie oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 10-19,a w soboty od 12 do 18. Wystawa będzie czynna do 27 sierpnia br. Klub Muzyki i Literatury, pl. Kościuszki 10. Wstęp wolny.