Cztery spektakle na XX-lecie działalności Teatru ZAR

2024-05-24 15:06:14(ost. akt: 2024-05-24 15:08:14)

Autor zdjęcia: Teatr ZAR

Cztery spektakle - „Materiały do Pokojówek”, „Medee. O przekraczaniu”, „Szeol" oraz „Nikt (nie) spotyka Nikogo” – zostaną pokazane od piątku do niedzieli w ramach finału obchodów XX-lecia pracy artystycznej działającego przy Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu Teatru ZAR.
W trakcie tych podróży stażyści zebrali materiał muzyczny, m.in. sięgające początków naszej ery pieśni polifoniczne. Nazwa grupy - ZAR - pochodzi od tytułu pieśni pogrzebowych wykonywanych przez zamieszkujących północno-zachodnią Gruzję Swanów.

Obchody jubileuszu XX-lecia działalności artystycznej Teatru ZAR rozpoczęły się w październiku 2023 r. koncertem „Anamnesis”. Wieńczy je rozpoczynający się w piątek pokaz czterech spektakli.

Widzowie obejrzą dwa spektakle duetu Moniki Wachowicz i Jarosława Freta. To „Szeol” - przedstawienie manifestujące sprzeciw wobec zaostrzenia prawa aborcyjnego, oraz „Materiały do Pokojówek” – spektakl o prawie kobiet do samostanowienia. Prezentowane będzie również przedstawienie „Nikt (nie) spotyka Nikogo” Aleksandry Kugacz-Semerci i Mertcana Semerci dotykające tematu wyobcowania oraz spektakl Teatru ZAR „Medee. O przekraczaniu” mówiący w uniwersalny sposób o migracji.

Organizatorzy obchodów jubileuszu XX-lecia Teatru ZAR zapowiedzieli, że pokazom teatralnym będą towarzyszyć prezentacje instalacji scenograficznych – instrumentariów generujących dźwięk – stworzonych do spektakli „Materiały do Pokojówek”, „Medee. O przekraczaniu” oraz „Nikt (nie) spotyka Nikogo”.

Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu przy okazji jubileuszu Teatru ZAR przygotowuje spotkanie przedstawicieli europejskich instytutów badawczych, teatrów i ośrodków sztuk performatywnych, którego celem jest powstanie europejskiej sieci LEPAC – Legacy of Performing Arts Centres. Idea tego przedsięwzięcia zrodziła się w 2023 r. dzięki współpracy Centrum Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, Pina Bausch Zentrum i Marina Abramovic Institute, które na zaproszenie Instytutu im. Jerzego Grotowskiego rozpoczęły budowę sieci dedykowanej rezydencjom młodych artystów.

Ideą sieci jest łączenie doświadczeń i wzmacnianie współpracy pomiędzy zespołami i miejscami, które przyczyniły się do radykalnej zmiany paradygmatu w kulturze XX wieku, określanej m.in. jako zwrot performatywny, i nadal dbają o uczestnictwo w obecnym dyskursie na tym polu” – podali przedstawiciele Instytutu Grotowskiego w materiałach prasowych. Źródło: PAP