Lubisz spoglądać w Księżyc? Zarezerwuj sobie dzisiejszą noc

2024-05-23 16:04:02(ost. akt: 2024-05-23 16:05:30)
Dzisiaj Księżyc w pełni!

Dzisiaj Księżyc w pełni!

Autor zdjęcia: NASA

Kto z was nie lubi usiąść na kocyku i spoglądać w Księżyc, niech pierwszy rzuci kamieniem. W nocy z czwartku na piątek będzie idealna okazja! Naturalny satelita będzie bowiem zdumiewać swoim kolorem i blaskiem.

Księżyc – niezmiennie intrygujący satelita


Pełnia księżyca to faza naturalnego cyklu Księżyca, podczas której Księżyc jest w pełni oświetlony przez Słońce, widoczny na niebie jako okrągła i jasna tarcza. Pełnia następuje co około 30 dni i jest zawsze położona naprzeciwko Słońca, co sprawia, że Księżyc jest widoczny przez całą noc. Jest to czas, kiedy Księżyc osiąga swoją największą jasność i świeci najjaśniej na nocnym niebie. To dlatego jest wtedy taki zdumiewający!

Księżyc w pełni ma wiele znaczeń i symboliki w różnych kulturach i wierzeniach. W niektórych kręgach kulturowych uważana jest za szczególny czas, kiedy natury jest najbardziej intensywna, a ludzie czują większe emocje i mocniejsze więzi emocjonalne. W astronomii pełnia księżyca jest ważnym zjawiskiem, które pozwala obserwować i badać Księżyc ze szczegółami. Dzięki pełni możemy dokładnie określić jego kształt, wielkość i oświetlenie, co jest istotne dla badaczy zainteresowanych Księżycem i jego właściwościami fizycznymi. Co ciekawe, od faz księżycowych uzależnione jest świętowanie także świąt chrześcijańskich, m.in. Wielkanocy.

Skąd się wzięła nazwa „Kwiatowego Księżyca”? Ma to związek dawnymi wierzeniami rdzennych Amerykanów, bowiem w tym okresie najszybciej kwity kwiaty. Inne określenia tego zjawiska to Mleczna bądź Kukurydziana Pełnia. Dzisiaj każdy zainteresowany astronomią ma idealną okazję do podziwiania Srebrnego Globu. Swoją pełnię osiągnie około godz. 15:00. Co ciekawe, Księżyc dzisiejszej nocy będzie się wydawał o wiele większy, niż zazwyczaj. Oczywiście będzie to efekt złudzenia optycznego.

Wszyscy ulegniemy ciekawemu złudzeniu. Księżyc przez całą noc będzie wydawał się większy niż w innych porach roku. To wynik nietypowej perspektywy - nisko nad horyzontem łatwiej nam porównać jego rozmiary z widocznymi drzewami czy domami, ulegając złudzeniu ogromnego Księżyca. W rzeczywistości, dzieląca nas do Księżyca odległość jest wtedy większa niż zwykle (doliczamy promień Ziemi) i Księżyc jest tak naprawdę wtedy mniejszy niż zwykle” - tłumaczy Karol Wójcicki, autor portalu "Z Głową w Gwiazdach".

Kwiatowy Księżyc będzie najlepiej widoczny dokładnie o godz. 15:55. To właśnie wtedy tarcza Srebrnego Globu osiągnie maksimum, co oznacza, że będzie to idealny moment na obserwację.