Torowisko na Szczytnickiej w końcu doczeka się remontu
2024-05-22 17:11:00(ost. akt: 2024-05-22 17:18:27)
W ostatnim czasie wiele głównych arterii we Wrocławiu przechodzi gruntowne modernizacje. Plac Grunwaldzki, ul. Powstańców Śląskich, a teraz przyszła pora na ul. Szczytnicką. Jakie prace zostaną wykonane?
Remont ul. Szczytnickiej na horyzoncie
Ul. Szczytnicka od lat domagała się gruntownej modernizacji. Nierówne chodniki, przestarzałe torowisko i dziury w jezdni – to tylko niektóre mankamenty, na które codziennie muszą natrafiać mieszkańcy Wrocławia. Teraz miasto podjęło ważną decyzję – niedługo rozpocznie się remont!
Po wymianie torowiska zleconego przez MPK Wrocław, na ul. Szczytnickiej zaplanowano uspokojenie ruchu. To marzenie wielu kierowców. Prace te będzie kontrolował Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta i Zarząd Zieleni Miejskiej. Dodatkowo, mają zostać wydzielone specjalne miejsca postojowe, które w okresie letnim mogą zamienić się w ogródki restauracyjne. W części parkingów pojawią się gazony i kwiaty, a także jedno przejście dla pieszych. Po wykonaniu tych prac, ma zostać przeprowadzony właściwy remont jezdni, chodników i torowiska.
Przetarg na remont Szczytnickiej wygrał Zakład Sieci i Zasilania, który ściśle współpracuje z MPK Wrocław. Inwestycja nie będzie łatwa do przeprowadzenia, bowiem w historycznych częściach miasta (a Szczytnicka do takich należy), często natrafia się na artefakty z czasów II wojny światowej, a także PRL. Wtedy to niezbędne są ekspertyzy, wykonywane przez konserwatora zabytków, od których zależy, czy prace remontowe mogą ponownie ruszyć.
Kiedy skończą się prace naziemne, wybudowana ma zostać nowoczesna, betonowa podbudowa, która później ma zostać wyposażona w warstwę wibroizolacyjną.
„Po zakończeniu inwestycji poprawi się komfort życia mieszkańców ulicy Szczytnickiej. Tramwaje będą jeździć znaczne ciszej” – zapewnia Katarzyna Pawlak z MPK Wrocław.
Ulica Szczytnicka jest w katastrofalnym stanie i wymaga jak najszybszego remontu. Oprócz prac typowo modernizacyjnych, ma zostać poprawiona infrastruktura, a także mają być zasadzone nowe rośliny. Przestrzeń ma być nie tylko bezpieczna i cicha, ale także przyjazna dla oka.
Co dalej z ul. Pułaskiego?
Ostatni gruntowny remont ul. Pułaskiego miał miejsce w 2012 roku, kiedy to odnowiono odcinek od pl. Wróblewskiego do skrzyżowania z Kościuszki. Stan drogi od ul. Kościuszki do ul. Małachowskiego pogarsza się z dnia na dzień, kierowcy skarżą się, że jest tam „dziura na dziurze”. Po pierwsze trzeba wyremontować jezdnie, wydzielić nowe torowisko tramwajowe, zbudować drogi dla rowerów, chodniki i zamontować oświetlenie. Po drugie przebudować sieci podziemne.
- To potężne zadanie. Pod ziemią mamy tam sieć wodno-kanalizacyjną pamiętającą dziewiętnasty wiek – zapowiadał na początku roku Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji.
Specyfikacja prac miała być szczegółowo opisana w projekcie remontu, ale jedynie jedna firma wyraziła zainteresowanie jego wykonaniem - PBW Inżynieria. Z uwagi na zbyt wysoką cenę, przetarg został unieważniony. Mieszkańcy mogą jednak widzieć leciutkie światełko w tunelu. Niewystarczające środki nie oznaczają bowiem, że remont ul. Pułaskiego nie odbędzie się. Jak się okazało, przetarg na wykonanie projektu zostanie ponownie ogłoszony przez Wrocławskie Inwestycje.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez