Nowi „goście” w Ogrodzie Japońskim. Widzieliście nowe zagadki autorstwa studentów PWr?
2024-05-20 16:32:00(ost. akt: 2024-05-20 16:35:51)
Ogród Japoński to jedno z najpiękniejszych i najbardziej znanych miejsc we Wrocławiu. Każdego roku zachwyca swoim pięknem i urokiem. Teraz studenci Politechniki Wrocławskiej zadbali o drobne dodatki. Wszystko po to, aby jeszcze lepiej oddać klimat Kraju Kwitnącej Wiśni.
Niespodzianka od studentów PWr w Ogrodzie Japońskim
Ogród Japoński to jedna z największy atrakcji nie tylko dla turystów, ale i dla mieszkańców. Setki gatunków drzew, krzewów i roślin czynią to miejsce bardzo wyjątkowym, zwłaszcza w okresie kwitnienia.
„Z założenia obiekt jest ogrodem kontemplacyjnym i spacerowym ze ścieżką prowadzącą kolejno po elementach wodnych, pawilonie ceremonii picia herbaty oraz innych altanach i mostkach, z których rozpościera się zawsze ciekawy widok na drobiazgowo zaplanowany krajobraz” – czytamy na stronie Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.
Ogród praktycznie na każdy kroku nawiązuje do japońskiej kultury. Teraz swoją cegiełkę dołożyli do tego studenci Politechniki Wrocławskiej. Stworzyli oni specjalną aplikację, dzięki której można zobaczyć w gąszczu kwiatów m.in. duchy i inne postacie legendarne z japońskiej mitologii.
„Wiedzieliśmy, że chcemy zrobić aplikację w rozszerzonej rzeczywistości, z której użytkownik mógłby korzystać w terenie. A pomysł, żeby była ona związana z mitologią japońską zrodził się podczas warsztatów zorganizowanych przez Paulinę Nowicką już pierwszego dnia stażu. Padło wtedy sporo ciekawych pomysłów, łącznie z wykorzystaniem obrazów i tak narodziła się cała koncepcja aplikacji” – mówi Filip Stachowiak, jeden z twórców.
Źródłem natchnienia studentów była książka „Kojiki, czyli Księga dawnych wierzeń”, która w sposób szczegółowy opisuje japońskie wierzenia i mitologię. Uczniowie chcieli, aby aplikacja jak najlepiej oddawała klimat Kraju Kwitnącej Wiśni, dlatego na przygotowaniach spędzili dużo czasu. Autorką prac jest Anna Herman, doktorantka z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, która zgodziła się udostępnić swoje dzieła na potrzeby projektu.
„Mając do dyspozycji obrazy o takiej tematyce, zdecydowaliśmy, że najlepszym miejscem we Wrocławiu, w którym można by je zaprezentować, jest Ogród Japoński. To świetne miejsce na spacer, pełne dalekowschodniego klimatu i pięknych widoków. Początkowo wybraliśmy bardziej mroczne postacie z japońskich mitów, ale ostatecznie uznaliśmy, że o wiele lepiej będzie, jeśli w tym otoczeniu pokażemy postacie, które można odnieść do miejsc znajdujących się w ogrodzie, np. do wodospadu” – wyjaśnia Maja Wymysłowska.
Aplikacja jest bardzo intuicyjna. Po uruchomieniu programu, pojawia się strzałka, która proponuje kierunek spaceru. Oczywiście wymagane jest włączenie funkcji GPS. Po dotarciu do celu należy je zeskanować, aby odkryć ukryty obraz i zapoznać się z japońską legendą. W sumie do odnalezienia jest 11 takich punktów.
„Strzałka pozwala użytkownikowi na wybór dowolnej trasy spaceru, co wydawało nam się dużo lepszym pomysłem, niż wklejenie gotowej mapki i daje też więcej zabawy w zwiedzaniu. Znalezione obrazy widzimy na ekranie w rzeczywistym otoczeniu, ale możemy je zapisać w swojej kolekcji i wrócić do opisu ich legendy w dowolnym momencie” – mówi Kacper Radota, jeden z projektantów.
W trakcie przygotowywania aplikacji studenci wykonywali m.in. skany 3D wszystkich najważniejszych miejsc w Ogrodzie Japońskim, przygotowywali modele 3D obrazów oraz interfejs aplikacji.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez