Ogień i szmer wiatru – kim jest tak naprawdę Duch Święty?

2024-05-19 17:40:56(ost. akt: 2024-05-19 17:42:45)
Kim tak naprawdę jest Duch Święty?

Kim tak naprawdę jest Duch Święty?

Dzisiaj Kościół katolicki na całym świecie obchodzi jedną z najbardziej radosnych uroczystości – Zesłanie Ducha Świętego, zwane inaczej Pięćdziesiątnicą. To dzień, który jest swego rodzaju „urodzinami Kościoła”.

„Duch zstąpił pod postacią ognistych języków”


Kiedy nadszedł wreszcie dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić” – czytamy w Dziejach Apostolskich.

Duch Święty to bez wątpienia najbardziej zagadkowa Osoba Trójcy Świętej. Już w Starym Testamencie prorok Eliasz odkrył jego istnienie w szmerze łagodnego powiewu, jako Tego, który niesie pokój i radość. Wraz z kolejnymi wiekami istnienia chrześcijaństwa teologia cały czas się rozwija, jednak gałąź zajmująca się Duchem Świętym – pneumatologia – cały czas jest swego rodzaju zagadką.

Dzisiaj Kościół obchodzi Zesłanie Ducha Świętego, nazywane również Zielonymi Świątkami. Jest to jedno z najważniejszych świąt w całym roku liturgicznym. Obchodzone 50 dni po Wielkanocy upamiętnia moment, w którym Duch Święty zstąpił na Apostołów po Jego zmartwychwstaniu. Opisane w Dziejach Apostolskich Zesłanie Ducha Świętego miało miejsce w Jerozolimie, gdy Apostołowie i inni uczniowie zgromadzili się w jednym miejscu, najprawdopodobniej w Wieczerniku. Nagle z nieba zstąpił z szumem potężny wiatr, a nad każdym z Jedenastu pojawił się język ognia. Duch Święty napełnił ich i uczynił zdolnymi do przekazywania Dobrej Nowiny o zbawieniu całemu światu.

Co ciekawe, św. Łukasz, autor Dziejów Apostolskich, nie mówi, że Duch Święty był ogniem lub szmerem, jak się pewnie wielu wydaje. Apostoł używa określenia „jakby”, co w późniejszym wydźwięku jest fundamentalne. Przyjście Parakleta było dla Uczniów momentem tak zjawiskowym i nieprzewidywalnym, wręcz niewytłumaczalnym, że św. Łukasz przyrównuje ten moment do zjawisk przyrody, które według niego są do tego najbardziej zbliżone.

Duch Święty jest trzecią osobą Trójcy Świętej i pełni bardzo ważną funkcję w życiu chrześcijanina. Od pierwszy klas szkoły podstawowej uczniowie pamiętają regułkę, że „Ojciec stwarza, Syn zbawia, a Duch ożywia”. Paraklet jest obrońcą, doradcą, pocieszycielem, nauczycielem, który prowadzi ludzi do poznania Prawdy i zachęca do życia zgodnego z wolą Bożą. To On nadaje ludziom dary duchowe, takie jak mądrość, rozum, prorokowanie, uzdrowienie, języki czy rozumienie języków, które mają służyć na budowanie wspólnoty i wzmacnianie wierzących. Zesłanie Ducha Świętego otwiera drogę do pełniejszego życia w relacji z Bogiem. Daje siłę, aby świadczyć o Jego miłości i prowadzić innych do zbawienia. Jednak otrzymanie Ducha Świętego wymaga otwarcia się na Jego działanie, zaufania i posłuszeństwa wobec Boga.

Przy świętowaniu Pięćdziesiątnicy należy zwrócić uwagę na słowa, jakie Chrystus powiedział do uczniów przed swoim zmartwychwstaniem: „Nie wasza to rzecz znać czasy i chwile, które Bóg ustanowił swoją władzą, ale gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc, i będziecie moimi świadkami w Jerozolimie i w Samarii i aż po krańce ziemi”. Wydarzenia w Wieczerniku są bezprecedensowym posłaniem Uczniów do głoszenia Ewangelii. Umocnieni światłem Pocieszyciela mają iść i głosić, bo to jest posłannictwem każdego chrześcijanina.