Prof. Gérard Mourou doktorem honoris causa PWr

2024-05-19 11:03:15(ost. akt: 2024-05-19 11:16:39)

Autor zdjęcia: PWr

Decyzję o nadaniu tytułu podjął Senat Politechniki Wrocławskiej podjął we wrześniu 2021 r., jednak ze względu na pandemię koronawirusa konieczne było przesunięcie terminu uroczystości, która odbyła się dopiero teraz.
Tytuł doktora honoris causa PWr to wyraz uznania dla wybitnych osiągnięć prof. Gérarda Mourou dla światowej nauki, w szczególności za opracowanie metody wzmacniania ultra-krótkich optycznych impulsów laserowych o ekstremalnych mocach, ale też za wieloletnią współpracę z polskim środowiskiem naukowym.

Promotorem doktoratu honoris causa był prof. Krzysztof Abramski z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów.

– To dla mnie ogromny zaszczyt przedstawić prof. Gérarda Mourou, wybitnego naukowca-wizjonera, pasjonata, którego dokonania w zakresie wzmacniania ultrakrótkich impulsów światła stały się przełomem nie tylko w rozwoju fizyki i fotoniki, ale i medycyny. Podnosi to również jakość życia każdego z nas. Za to osiągnięcie w 2018 roku został uhonorowany Nagrodą Nobla, dołączając do grona wybitnych noblistów wytyczających rozwój fizyki i technologii laserów – mówił w laudacji.

Prof. Krzysztof Abramski podkreślił, że bez technik opracowanych przez prof. Mourou i jego doktorantkę Donne Strickland nie można już sobie wyobrazić postępu zwłaszcza w fizyce kwantowej ekstremalnych natężeń. Metoda CPA rewolucjonizuje optykę, otwiera nowe dziedziny takie jak generacja impulsów attosekundowych, nieliniową optykę kwantową, kompaktowe akceleratory cząstek.

– Jego prace miały olbrzymi wpływ na rozwój ultraszybkich laserów, ultraszybkiej elektroniki i tzw. femtosekundowej oftalmologii, która polega na zastosowaniu CPA do precyzyjnej laserowej operacji oczu – myopia corrections and corneal transplants. Takich operacji oczu dzięki tej technice robi się miliony rocznie na świecie – wyjaśnił prof. Krzysztof Abramski.

– Jestem bardzo poruszony dzisiejszą ceremonią. Bardzo lubię muzykę, a występ chóru uczelni był wspaniały. Otrzymanie tak zaszczytnego wyróżnienia w kraju Mikołaja Kopernika jest dla mnie bardzo ważne i za to również chciałem podziękować – mówił prof. Gérard Mourou. – Polska odgrywała też bardzo ważną rolę w pracach nad systemem ELI i chociaż ostatecznie struktury nie powstają wtym kraju, to nadal pozostaje bardzo aktywna w prowadzonej współpracy – dodał.