Rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Poezji "Silesius"
2024-05-14 09:39:02(ost. akt: 2024-05-14 09:47:24)
Spotkania autorskie, dyskusje z poetami oraz czytanie wierszy znalazły się w programie rozpoczynającego się we wtorek Międzynarodowego Festiwalu Poezji "Silesius". W tym roku tematem przewodnim imprezy jest „Sukces”.
Międzynarodowy Festiwal Poezji "Silesius" to impreza, której kształt ewoluował w ciągu ostatnich lat. Obecnie Silesius ma charakter całoroczny, a w tym roku kulminacja festiwalowych wydarzeń przypada na 14-19 maja. Impreza odbywa się po raz dziewiąty.
- Pierwszy raz festiwal odbył się w 2016 r. jako wydarzenie towarzyszące Wrocławskiej Nagrodzie Poetyckiej +Silesius+ przyznawanej przez miasto Wrocław od 2008 r. I choć od czterech lat wręczenie nagrody ma miejsce w październiku - podczas wspólnej gali z Literacką Nagrodą Europy Środkowej +Angelus+ - to festiwal nadal stanowi swojego rodzaju prolog sezonu nagrodowego, będąc jednym z głównych elementów kreowania dużego, niemal całorocznego święta poezji – przypominała Aleksandra Konopko z Wrocławskiego Domu Literatury.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji imprezy jest „Sukces”. Wokół tego hasła zbudowano program festiwalu, a spotkania z twórcami, krytykami i wydawcami będą próbą odpowiedzi na pytania, czy można mówić o sukcesie w poezji i co jest jego wyznacznikiem.
Zaplanowano m.in. debatę zatytułowaną „Sukces według Czesława Miłosza”. - Będzie to jeden z akcentów nawiązujących do obchodów Roku Czesława Miłosza, w ramach których odbędzie się jeszcze dyskusja wokół premierowego tomu korespondencji Miłosza z Tymoteuszem Karpowiczem oraz plenerowe czytanie wierszy noblisty zatytułowane +Miłosz na głosy+” – wskazała Konopko.
Wiersze Miłosza będą czytać: Dariusz Foks, Konrad Góra, Urszula Honek, Jakub Kornhauser, Justyna Kulikowska, Małgorzata Lebda, Marta Podgórnik, Joanna Roszak.
Konopko wskazała również na międzynarodowy akcent tegorocznej edycji festiwalu. Do Wrocławia przyjadą katalońska poetka Mirei Calafell oraz białoruski poeta i historyk literatury Jazep Januszkiewicz.
Interesującą propozycją dla miłośników poezji mogą być „dyżury poetyckie”. - To rodzaj konsultacji poetyckich: można wpaść, by uzyskać porady dotyczące pisania, rekomendacje czytelnicze albo po prostu porozmawiać o poezji. Dyżurować będą Darek Foks, Jakub Kornhauser, Małgorzata Lebda i Joanna Roszak – powiedziała Konopko.
Przed rozpoczęciem festiwalu, w sobotę, ogłoszono nominacje do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej "Silesius" oraz tegorocznego laureata Silesiusa za całokształt twórczości.
Za całokształt twórczości nagrodzona zostanie wykładowczynią filozofii, doktor habilitowana humanistyki, poetka Marzanna Bogumiła Kielar. O tytuł książki roku powalczą: Justyny Bargielskiej „Wybór stand-upów” (Biuro Literackie); Kacpra Bartczaka „czas kompost” (Biuro Literackie); Dominika Bielickiego „Wielki ping-pong” (wydawnictwo j); Darka Foksa „Patriotka” (WBPiCAK w Poznaniu) oraz Justyny Kulikowskiej „Obóz zabaw” (WBPiCAK w Poznaniu).
Z kolei w kategorii debiut w finale znaleźli się: Opal Ćwikła „UFOPORNO” (Staromiejski Dom Kultury); Martyna Pankiewicz „czym się żywi ziemia i martwi” (wydawnictwo papierwdole); Urszula Sikora „Trzynasty miesiąc” (WBPiCAK w Poznaniu).
Wręczenie nagrody za całokształt twórczości oraz ogłoszenie laureatów w kategoriach książka roku i debiut odbędzie się 19 października podczas gali, na której wręczona zostanie również Literacka Nagroda Europy Środkowej "Angelus".
Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Poezji "Silesius" jest Wrocławski Dom Literatury. Festiwal zakończy się 19 maja.
Na podstawie PAP
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez