Politechnika Wrocławska coraz lepiej wyposażona dla studentów

2024-05-08 18:07:08(ost. akt: 2024-05-08 18:10:03)
Nowe laboratoria mają sześć nowych stanowisk

Nowe laboratoria mają sześć nowych stanowisk

Autor zdjęcia: archiwum Politechniki Wrocławskiej

Studenci Politechniki Wrocławskiej mają powody do radości. W Kampusie Braci Gierymskich zostały trzy laboratoria zostały wyposażone w nowe sprzęty i stanowiska dydaktyczne. To najnowocześniejsze technologie!

Politechnika z nowymi laboratoriami


Nowe laboratoria na Politechnice Wrocławskiej zostały wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt. Od dzisiaj dostępne są tam m.in. hamownie jednostek napędowych z różnymi rodzajami silników, makieta samochodu elektrycznego i laboratorium ze stanowiskami do analizy mechaniki płynów. Będzie to nie lada gratka nie tylko dla obecnych studentów, ale także dla przyszłych uczniów, którzy będą się kształcić na nowym kierunku „inżynieria pojazdów i napędów niskoemisyjnych”.

Zależy nam na tym, żeby studenci, którzy właśnie zaczęli naukę na naszym nowym kierunku – inżynieria pojazdów i napędów niskoemisyjnych – korzystali z jak najlepszego i najbardziej nowoczesnego sprzętu. Chcemy przygotować do wejścia na rynek pracy inżynierów z kompleksową wiedzą, bazującą nie tylko na teorii z wykładów, ale i na praktycznych umiejętnościach zdobywanych właśnie dzięki godzinom spędzonym z nami w laboratoriach” – podkreśla dr hab. inż. Anna Janicka, prof. uczelni, zastępca kierownika Katedry Inżynierii Pojazdów.

W nowych laboratoriach do użytku zostało oddanych sześć stanowisk: cztery hamownie silników elektrycznych (w pełnej i mniejszej skali – w zależności od rodzaju silnika), stanowisko do badania i symulowania wszystkich linii komunikacyjnych w pojeździe elektrycznym oraz makieta pojazdu elektrycznego (konkretnie Toyoty Prius).

Nowe stanowiska dają nam ogromne możliwości w kontekście zadań do wykonania w czasie zajęć ze studentami. W zasadzie ogranicza nas tylko wyobraźnia” – dodaje Adam Kamiński, doktorant Szkoły Doktorskiej PWr, wykładowca na kierunku inżynieria pojazdów i napędów niskoemisyjnych.

Dzięki nowym technologiom, studenci i doktoranci będą mieli możliwość m.in. badania zjawisk jonizacyjnych w komorze spalania i analizowania przebiegu napięcia prądu w układzie zapłonowym.

I co najważniejsze, jako że mamy dostęp do „wnętrza” komputera, możemy ustawiać pewne parametry z poziomu diagnoskopu i później weryfikować zachowania pojazdu. Np. ustalić, że przekazujemy prąd tylko do jednego z silników albo zmieniać kąt wyprzedzenia zapłonu i sprawdzić, jak to wpłynie na pracę całego układu. W ten sposób studenci będą mogli w ramach ćwiczeń prowadzić takie symulacje, które firmy z branży motoryzacyjnej wykonują w procesie produkcyjnym” – przyznaje Adam Kamiński.

Inżynieria pojazdów i napędów niskoemisyjnych to kierunek Wydziału Mechanicznego, który uczelnia oferuje studentom od ubiegłego roku. Tegoroczna rekrutacja na Politechnice Wrocławskiej zacznie się 1 czerwca.z