Nowe kamery zawisną na wrocławskich ulicach

2024-05-08 16:51:04(ost. akt: 2024-05-08 16:55:09)
Nowy monitoring we Wrocławiu

Nowy monitoring we Wrocławiu

Autor zdjęcia: pixabay

Bezpieczeństwo – to jedna z tych wartości, która najczęściej pojawia się na ustach mieszkańców miast. Aby jeszcze bardziej zadbać o porządek w mieście, przy pięciu głównych skrzyżowaniach we Wrocławiu pojawią się nowe kamery miejskiego monitoringu.

Mieszkańcy strzeżcie się, wszystko jest nagrywane!


W ubiegłym roku policja odnotowała w Polsce ponad 860 tys. przestępstw. W stolicy Dolnego Śląska odnotowano aż 23,444 tys. przypadków łamania prawa. To naprawdę ogromna liczba, bardziej niebezpiecznym miastem jest tylko Warszawa i, to może być dla wielu zaskoczenie, Mysłowice.

Dane dotyczące przestępstw według podziału administracyjnego kraju, nie zawierają czynów karalnych osób nieletnich. Dane nie uwzględniają również rejestracji z postępowań przygotowawczych prowadzonych przez prokuraturę we własnym zakresie” - wyjaśniał PAP insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy komendanta głównego policji.

We Wrocławiu działa aktualnie 220 kamer, z czego około 30 procent zainstalowane jest w ścisłym centrum miasta. Ich specyfikacja jest różna: jedne są statyczne, drugie mają możliwość obrotu wokół własnej osi, a jeszcze inne mają kilka obiektywów. Kamery nie tylko zapobiegają przestępstwom, ale także ułatwiają prace organom ścigania, które mają dostęp do nagrań.

Gdzie zostaną zamontowane nowe kamery? W miejscach, które zostały wskazane przez policję, straż miejską oraz mieszkańców. Będą to lokalizacje, które charakteryzują się dużą liczbą przechodniów, zarówno dniem, jak i nocą. Monitoringiem miejskim zostały ostatnio objęte następujące rejony: na Wyspie Słodowej, na Wyspie Bielarskiej, na ulicy Grodzkiej przy Moście Uniwersyteckim, na Bulwarze Dunikowskiego oraz bulwarze Marii i Lecha Kaczyńskich.

Nowe kamery zostaną zamontowane w następujących miejscach:
Piłsudskiego / Kołłątaja,
Legnicka / Małopanewska,
Plac Grunwaldzki / Benedykta Polaka,
Powstańców Śląskich / Orla,
Jedności Narodowej / Słowiańska.

Miasto ogłosiło przetarg na wykonawcę inwestycji. Po zamontowaniu, kamery zostaną uwzględnione w Monitoringu Prewencyjnym Wrocławia. Chętni mogą wysyłać zgłoszenia do 8 maja, a od czasu podpisania umowy maksymalny czas pracy może wynieść 4 miesiące.

Co z internetowym monitoringiem?


Rzeczywiście, od dłuższego czasu nie udostępniamy obrazu z kamer poprzez stronę internetową. Strona internetowa, która została uruchomiona kilkanaście lat temu wraz z wdrożeniem systemu ITS, wymaga przebudowy i modernizacji. Do tego czasu została ona wyłączona. Witryna w nowej odsłonie ma być przede wszystkim bezpieczna dla użytkowników i co najważniejsze spełniać wymagania związane z wytycznymi w zakresie dostępności cyfrowej” – mówi Tomasz Jankowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Przypominamy, że możliwość obserwacji miasta na żywo zniknęła w 2017 roku. Prace nad ponownym włączeniem platformy rozpoczną się w trzecim kwartale bieżącego roku. Planowane jest stworzenie osobnej witryny internetowej, dedykowanej tylko systemowi