Wyzwolenie obozu Burgweide upamiętnione
2024-05-07 11:51:02(ost. akt: 2024-05-07 12:07:43)
Data odsłonięcia tabliczki nie jest przypadkowa, gdyż to właśnie w maju 1945 roku podpisany został akt kapitulacji Festung Breslau. To był wielki dzień dla tysięcy gnębionych przez Niemców więźniów, wśród których byli również Polacy.
We Wrocławiu odsłonięto tabliczkę z nazwą skweru im. Ofiar Obozu Burgweide na Sołtysowicach.
Ten obóz był jednym z elementów niemieckiej machiny mordowania oraz prześladowania. W Burgweide zbudowano początkowo obóz przejściowy, a następnie przekształcono go w obóz pracy na terenie Breslau. W 1945 roku przebywało w nim 12 tys. więźniów z różnych krajów, w tym wielu Polaków.
Jak wyjaśniała podczas uroczystości Kamila Jasińska z Instytutu Pamięci Narodowej, „było to największe tego typu miejsce na terenie dzisiejszego Wrocławia, na terenie ówczesnego Breslau i okolic”.
- Burgweide to niemiecki obóz przejściowy funkcjonujący tutaj, na tym terenie, na którym się znajdujemy, od przełomu 1941 i 1942 roku aż do zakończenia działań wojennych w niemieckim Wrocławiu, czyli do kapitulacji Festung Breslau 6 maja 1945 roku. Z uwagi na swoją historię i symbolikę ten obóz zajmuje wyjątkowe miejsce w dziejach naszego miasta – powiedziała Kamila Jasińska.
W trakcie uroczystości, głos zabrał również dyrektor wrocławskiego IPN dr hab. Kamil Dworaczek, który stwierdził, że moment wyzwolenia obozu był chwilą, gdy "niewolnicy z Brelau, stali się ludźmi wolnymi we Wrocławiu”.
- Mówimy o wolności osobistej, bo wtedy trudno mówić o wolnościach demokratycznych, obywatelskich, ale dla nich niewątpliwie był to ogromny przełom
– powiedział Dworaczek.
– powiedział Dworaczek.
W uroczystościach brał udział m.in. konsul generalny Republiki Federalnej Niemiec Martin Kremer. - Okrutna rozpętana przez Niemcy wojna również tutaj, we Wrocławiu, pochłonęła tysiące ofiar. Dlatego ich wspominamy tutaj w miejscu niewolniczej pracy wielu ludzi, w miejscu wielu śmierci i tragedii. Arbeitslager Burgweide był największym obozem pracy przymusowej w Breslau w latach 1940-45 - powiedział konsul.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez