Na rajskiej wyspie rozprzestrzenia się roznoszona przez szczury leptospiroza

2024-05-07 05:17:53(ost. akt: 2024-05-07 06:33:23)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Dwadzieścia przypadków groźnej zakaźnej choroby leptospirozy zostało wykrytych na Mauritiusie od początku roku - poinformowało w poniedziałek ministerstwa zdrowia tego wyspiarskiego kraju.
Leptospiroza jest chorobą bakteryjną przenoszoną przez kontakt z wodą zanieczyszczoną moczem szczurów, która może dostać się do organizmu przez oczy, nos, usta lub popękaną skórę. Choroba objawia się wysoką gorączką, której towarzyszą dreszcze, bóle głowy oraz mięśni i stawów. Leptospiroza może prowadzić do chorób i powikłań nerek, wątroby lub płuc.

Łatwo można się jej nabawić, biorąc prysznic, zwłaszcza na plaży. Ale również przechodząc boso przez jakikolwiek zbiornik ze stojącą wodą, o co nie trudno na wyspie, gdzie deszcz jest zjawiskiem niemal codziennym.

W przypadku wystąpienia objawów leptospirozy zaleca się natychmiastowe udanie się do ośrodka zdrowia.

Z leptospirozą zmaga się również sąsiednia, należąca do Francji, wyspa Reunion. Od początku roku odnotowano tam już 204 przypadki tej choroby, a z tygodnia na tydzień jest ich coraz więcej. Na wyspie zamknięto niektóre przedszkola i szkoły, w których dostrzeżono ślady szczurów.

Szczury są plagą Mauritiusa, którego znaczna część pokryta jest polami trzciny cukrowej, gdzie gryzonie te znajdują doskonałe schronienie i pokarm.

Szczury nie tylko roznoszą choroby, czynią też spustoszenie w populacji ptaków i żółwi. Według niektórych naukowców, dziesiątkując populacje małych ptaków morskich, zagrażają również rafie koralowej Oceanu Indyjskiego, w budowie, której ptaki te odgrywają kluczową rolę.