Mityczne postacie w Ogrodzie Japońskim ukryli studenci PWR

2024-05-06 14:36:04(ost. akt: 2024-05-06 14:40:26)

Autor zdjęcia: mat. pras. PWR

Wrocławski Ogród Japoński założono w 1913 r. wokół dawnego stawu Ludwiga Theodora Moritza-Eichborna jako jedną z ekspozycji Wystawy Sztuki Ogrodowej w ramach Wystawy Stulecia. Teraz wkroczyła tam też nowoczesność.
W Ogrodzie Japońskim we Wrocławiu są m.in. oryginalne kamienne latarnie i misy do rytualnego obmywania rąk z XVIII i XIX w. oraz około 200 gatunków i odmian drzew i krzewów. Teraz wśród nich można znaleźć także obrazy duchów i legendarnych postaci z japońskiej mitologii, a wszystko dzięki aplikacji opracowanej przez Maję Wymysłowską, Filipa Stachowiaka i Kacpra Radotę, studentów informatyki stosowanej w języku angielskim na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji.

Można tu znaleźćjJedenaście mitycznych postaci z japońskich legend. Pomoże w tym aplikacja „LegendARy” stworzona przez studentów PWr we współpracy z firmą Nomtek.
Na pomysł jej stworzenia wpadli podczas stażu we wrocławskiej firmie Nomtek, który odbywali pod opieką Pauliny Nowickiej.

Wykorzystane w aplikacji obrazy postaci z mitologii japońskiej są inspirowane „Kojiki, czyli Księgą dawnych wierzeń”, uchodzącą za najstarszy zabytek literatury i języka starojapońskiego. Jest to zbiór ustnych opowieści, w których prawdziwe historie mieszały się z legendami i baśniami, a zostały spisane na początku VIII w. Autorką prac jest Anna Herman, doktorantka z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, która zgodziła się udostępnić swoje dzieła na potrzeby projektu.

– Mając do dyspozycji obrazy o takiej tematyce, zdecydowaliśmy, że najlepszym miejscem we Wrocławiu, w którym można by je zaprezentować, jest Ogród Japoński. To świetne miejsce na spacer, pełne dalekowschodniego klimatu i pięknych widoków – wyjaśnia Maja Wymysłowska, odpowiedzialna w projekcie za front-end. – Początkowo wybraliśmy bardziej mroczne postacie z japońskich mitów, ale ostatecznie uznaliśmy, że o wiele lepiej będzie, jeśli w tym otoczeniu pokażmy postacie, które można odnieść do miejsc znajdujących się w ogrodzie, np. do wodospadu – dodaje.

Po uruchomieniu aplikacji w telefonie na ekranie pojawia się strzałka, która sugeruje użytkownikowi kierunek marszu po ogrodzie. Po dotarciu do określonego miejsca należy je zeskanować, by odkryć ukryty obraz i poznać legendę danej postaci. W sumie do odnalezienia jest jedenaście obrazów przedstawiających nie tylko duchy, ale i legendarnych władców.
Mat. pras. PWR