Mityczne postacie w Ogrodzie Japońskim ukryli studenci PWR
2024-05-06 14:36:04(ost. akt: 2024-05-06 14:40:26)
Wrocławski Ogród Japoński założono w 1913 r. wokół dawnego stawu Ludwiga Theodora Moritza-Eichborna jako jedną z ekspozycji Wystawy Sztuki Ogrodowej w ramach Wystawy Stulecia. Teraz wkroczyła tam też nowoczesność.
W Ogrodzie Japońskim we Wrocławiu są m.in. oryginalne kamienne latarnie i misy do rytualnego obmywania rąk z XVIII i XIX w. oraz około 200 gatunków i odmian drzew i krzewów. Teraz wśród nich można znaleźć także obrazy duchów i legendarnych postaci z japońskiej mitologii, a wszystko dzięki aplikacji opracowanej przez Maję Wymysłowską, Filipa Stachowiaka i Kacpra Radotę, studentów informatyki stosowanej w języku angielskim na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji.
Można tu znaleźćjJedenaście mitycznych postaci z japońskich legend. Pomoże w tym aplikacja „LegendARy” stworzona przez studentów PWr we współpracy z firmą Nomtek.
Na pomysł jej stworzenia wpadli podczas stażu we wrocławskiej firmie Nomtek, który odbywali pod opieką Pauliny Nowickiej.
Na pomysł jej stworzenia wpadli podczas stażu we wrocławskiej firmie Nomtek, który odbywali pod opieką Pauliny Nowickiej.
Wykorzystane w aplikacji obrazy postaci z mitologii japońskiej są inspirowane „Kojiki, czyli Księgą dawnych wierzeń”, uchodzącą za najstarszy zabytek literatury i języka starojapońskiego. Jest to zbiór ustnych opowieści, w których prawdziwe historie mieszały się z legendami i baśniami, a zostały spisane na początku VIII w. Autorką prac jest Anna Herman, doktorantka z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, która zgodziła się udostępnić swoje dzieła na potrzeby projektu.
– Mając do dyspozycji obrazy o takiej tematyce, zdecydowaliśmy, że najlepszym miejscem we Wrocławiu, w którym można by je zaprezentować, jest Ogród Japoński. To świetne miejsce na spacer, pełne dalekowschodniego klimatu i pięknych widoków – wyjaśnia Maja Wymysłowska, odpowiedzialna w projekcie za front-end. – Początkowo wybraliśmy bardziej mroczne postacie z japońskich mitów, ale ostatecznie uznaliśmy, że o wiele lepiej będzie, jeśli w tym otoczeniu pokażmy postacie, które można odnieść do miejsc znajdujących się w ogrodzie, np. do wodospadu – dodaje.
Po uruchomieniu aplikacji w telefonie na ekranie pojawia się strzałka, która sugeruje użytkownikowi kierunek marszu po ogrodzie. Po dotarciu do określonego miejsca należy je zeskanować, by odkryć ukryty obraz i poznać legendę danej postaci. W sumie do odnalezienia jest jedenaście obrazów przedstawiających nie tylko duchy, ale i legendarnych władców.
Mat. pras. PWR
Mat. pras. PWR
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez