W objęciu gór Rif

2024-05-06 14:03:53(ost. akt: 2024-05-06 14:07:51)

Autor zdjęcia: pixabay

Maroko znane jest ze swoich bajecznych krajobrazów, bogatej historii i barwnej kultury. Kryje w sobie jeden z najpiękniejszych skarbów natury - góry Rif. Ta niezwykła górska kraina, położona na północy kraju, zaprasza turystów do niezapomnianej podróży pełnej przygód, wrażeń i niezwykłych widoków. Podróż przez góry Rif to nie tylko obcowanie z przyrodą, ale również okazja do poznania fascynującej lokalnej kultury. W małych wioskach ukrytych w górskich dolinach można zanurzyć się w autentycznym życiu Marokańczyków, próbując lokalnych potraw, uczestnicząc w tradycyjnych obrzędach i zawierając nowe przyjaźnie.
Tetouan – miasto historii i kultury

Miasta północnego Maroko oczarowują swoim pięknem i różnorodnością. Położone są w sercu śródziemnomorskiego raju, pomiędzy złotymi plażami i klifami, górami Rif, rzeczkami i zatokami. Niektóre skąpane są w morskiej bryzie, inne położone w niedostępnych górskich ostępach. Bez wątpienia każde z nich jest urokliwe i oczarowuje swoją atmosferą. Najlepszym tego przykładem jest miasteczko Tetouan, nazywanym również "Białym Gołębiem Północy", położone w miejscu, gdzie góry stykają się z morzem, a w krajobrazie raz dominuje bujna zieleń, a raz błękit nieba. To niezwykłe miejsce, które łączy w sobie łagodność śródziemnomorskiego miasteczka z surowością górskich osad. Miasto otaczają zewsząd dzikie krajobrazy. Z jednej strony widać doliny (wadi), stepy i kaniony, a z drugiej piękne plaże.

Fot. pixabay

Tetouan ma bogatą historię, która sięga czasów, gdy rządzili tu Maurowie. Ich wpływ widać tu na każdym kroku, na każdym budynku i najmniejszej uliczce. Miasto otacza 8 kilometrów murów obronnych, a wjazdu strzeże siedem misternie rzeźbionych bram. Nazwa Tetouan pochodzi od berberyjskiego słowa titaouin oznaczającego źródła, które wybijają na obszarze miasta bardzo licznie. Warto wspomnieć, że Medyna znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO od 1997 roku. Spacerując wąskimi uliczkami, można podziwiać architekturę hiszpańsko-mauretańską, starożytne meczety i kolorowe bazary. Rynek El-Feddan to serce miasta, gdzie warto zanurzyć się w lokalnym życiu i delektować się świeżymi produktami oraz wyrobami rzemieślniczymi. Więcej o historii tego miejsca opowiadają zbiory znajdujące się w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym oraz Muzeum Sztuki Marokańskiej. W tym ostatnim przechowywana jest kolekcja tradycyjnych tkanin, ceramiki i mebli, dlatego też warto je odwiedzić, aby dowiedzieć się więcej o historii tego ciekawego kraju. Dla miłośników natury polecam odwiedzić Park Rmilat, gdzie można odpocząć w cieniu drzew oliwnych i pospacerować po malowniczych ścieżkach. To bardzo przyjemne miejsce, aby odpocząć od zgiełku Medyny i całego miasta.

Wokół Tetouan

Około 10 kilometrów na wschód od Tetuanu znajduje się malowniczy wąwóz Rio Martil. To przyjemne miejsce na piesze wędrówki i obserwację przyrody. Nad brzegiem rzeki znajduje się wiele uroczych kawiarenek, dlatego warto pobyć tam dłużej, aby odpocząć i móc podziwiać okoliczne krajobrazy.

Mdiq to kolejne urzekające miasteczko z odnowioną starówką, urokliwymi uliczkami i portem rybackim Cabo Negro. To także jedno z najlepszych miejsc w Królestwie do rozegrania partyjki golfa. Marina Smir to bardzo nowoczesna marina jachtowa, położona w sercu niezwykłego miejsca, gdzie północna bryza łączy się z aromatem lasu piniowego. Dalej na wschód znajduje się Oued Laou, gdzie można odnaleźć spokój, bo czas tu płynie wolniej, a wszystko otoczone jest przez dzikie piękno niedotkniętej ręką człowieka przyrody. To doskonałe miejsce do kontemplacji i pobycia z naturą.

Zaledwie 65 km na południe od Tetuan znajduje się jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Maroku - Blue City, znane również jako Chefchaouen. To magiczne miasto otoczone górami Rif zachwyca swoją niepowtarzalną architekturą i biało-niebieskimi fasadami. W 2010 roku zostało wpisane na listę UNESCO. Historia Blue City sięga XV wieku, kiedy to zostało założone przez uchodźców z Al-Andalus. Jednak to nie tylko historia czyni to miejsce wyjątkowym. Przechadzając się po labiryntowych uliczkach miasta, gdzie każdy dom, sklepik i meczet pomalowane są na różne odcienie niebieskiego, można poczuć się jak w innym świecie. Sercem miasta jest medina i stare fortyfikacje, gdzie warto odwiedzić muzeum Kasbah. Funkcjonuje ono dzisiaj jako niewielkie Muzeum Etnograficzne i znajduje się wewnątrz Kasby Chefchaouen. Powstało ono w 1985 roku w XIV-wiecznym forcie i otoczone jest zielonymi ogrodami, tworząc oazę spokoju wśród cytrynowych i pomarańczowych drzew. Spacerując po medinie, można podziwiać tradycyjną architekturę, sklepiki z lokalnymi wyrobami rzemieślniczymi oraz kawiarnie, które serwują tradycyjną marokańską kawę moka.

Fot. pixabay

Obowiązkowym punktem zwiedzania Chefchaouen jest główny plac (Outa El Hammam), gdzie odbywają się różnorodne wydarzenia i festiwale. Otoczony jest kawiarniami i restauracjami, w których można spróbować lokalnych potraw i podziwiać atmosferę miasta. Miejscem, które warto zobaczyć w tym niezwykle malowniczym mieście jest Meczet (Grande Mosque). To jeden z najważniejszych meczetów, ale wstęp do środka mają tylko Muzułmanie. Nie mniej jednak można podziwiać jego piękną fasadę i architekturę z zewnątrz. Ważnym miejscem spotkań dla mieszkańców i turystów jest również Park Al Maa znajdujący się w pobliżu naturalnego źródła Ras El Maa. Jest to idealne miejsce na piknik lub spokojny spacer w otoczeniu natury.

Fot. pixabay

W labiryncie wąwozów i wodospadów gór Rif

Wielbicielom dłuższych wędrówek polecam oddalony od Blue City o 25 km malowniczy kompleks wodospadów. Znajduje się on w górach Rif w pobliżu małej marokańskiej wioski Akchour. Po drodze podziwiać można malownicze górskie widoki, mniejsze wodospady oraz naturalne baseny skalne, w których można się na chwilę zanurzyć lub potraktować je jako idealne tło dla przerwy na lunch lub aromatyczną kawę. W powietrzu unosi się zapach typowej marokańskiej potrawy przyrządzanej w tagine (tadżin), czyli stożkowatym glinianym garnku. Wszędzie stoją restauracyjne stoliki i krzesła, a sympatyczni Marokańczycy z uśmiechem zapraszają turystów do degustacji. Niedaleko Parku Narodowego Talassemtane, obok Akchour, znajduje się miejsce nazywane Mostem Boga. Jest to naturalny łuk skalny wyrzeźbiony w czerwonym piaskowcu. Rozpościera się on nad kryształowo czystymi wodami rzeki Oued Farda. To miejsce jest niezwykle malownicze i oczarowuje widokami.

Fot. pixabay

Otoczone niezwykłym pięknem krajobrazu góry Rif to prawdziwy raj dla miłośników turystyki pieszej, fotografii i przyrody. Wyprawa przez pasma gór to nie tylko obcowanie z naturą, ale również okazja do poznania fascynującej lokalnej kultury i rzemiosła. Z każdym krokiem można odkrywa
niezwykłe panoramy szczytów górskich, malowniczych dolin i urokliwych miasteczek schowanych wśród zielonych wzgórz.

Fot. pixabay

Tetuan, Mdiq i Blue City to marokańskie oazy barw i zarazem niezwykłe miasteczka w objęciu gór Rif, które zapewnią bogate doświadczenia kulturowe i fascynujące widoki. Od historii i architektury Tetuan po magiczną atmosferę i niebieskie fasady Blue City, te miejsca z pewnością pozostawią niezapomniane wspomnienia na długie lata. Chefchaouen zauroczyło mnie kompletnie. To ciche i spokojne niebieskie miasteczko jest po prostu piękne, przyjazne i zupełnie inne niż pozostałe miasta Maroka, które miałam już ogromną przyjemność zwiedzić.

Anna Molęda-Kompolt