Premierzy Polski i Wielkiej Brytanii oraz szef NATO odwiedzili 1. Warszawską Brygadę Pancerną w Warszawie Wesołej
2024-04-24 08:20:19(ost. akt: 2024-04-24 08:23:30)
Premierzy Polski i Wielkiej Brytanii - Donald Tusk i Rishi Sunak oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg złożyli we wtorek wizytę w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Warszawie Wesołej. Z polskimi oraz brytyjskimi żołnierzami rozmawiali też szefowie resortów obrony obu krajów.
Brytyjski premier i sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Grant Shapps, a także szef NATO w towarzystwie premiera Donalda Tuska, a także wicepremiera, szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza odwiedzili 1. Warszawską Brygadę Pancerną im. gen. Tadeusza Kościuszki w Warszawie Wesołej.
Na wspólnej konferencji prasowej ze Stoltenbergiem, premier Sunak ogłosił, że Wielka Brytania zwiększy wydatki na obronność do 2,5 proc. PKB do roku 2030. Zapowiedział, że wydatki na obronność wzrosną z 64,6 mld funtów w bieżącym roku do 78,2 mld funtów w 2028 r., a następnie do 87 mld funtów w 2030 r. Razem oznacza to, że wydatki na obronność w ciągu najbliższych sześciu lat zwiększą się o 75 mld funtów. Decyzję tę uzasadnił rosnącymi zagrożeniami na świecie.
Stoltenberg podkreślił z kolei, że Wielka Brytania jest jednym z kluczowych sojuszników w ramach NATO i ma ogromny wkład w bezpieczeństwo.
Po konferencji Sunak, Shapps oraz Kosiniak-Kamysz przez dłuższą chwilę zwiedzali teren 1. Warszawskiej Brygady Pancernej - oglądali sprzęt wojskowy, a także rozmawiali z polskimi żołnierzami oraz brytyjskimi żołnierzami z NATO enhanced Forward Presence Battle Group Poland.
W ramach inicjatywy NATO Forward Presence ustanowionej w 2016 r. podczas szczytu NATO Warszawie, w Polsce oraz krajach bałtyckich funkcjonuje tzw. wzmocniona Wysunięta Obecność (ang. enhanced Forward Presence – eFP). Jej zasadniczym elementem są batalionowe grupy bojowe rozlokowane w każdym z tych państw. W skład rozlokowanej w Polsce, w Orzyszu (woj. warmińsko-mazurskie), batalionowej grupy bojowej wchodzą żołnierze USA, Chorwaci, Rumuni oraz Brytyjczycy.
MON przypomniało we wtorkowym komunikacie, że Wielka Brytania jest jednym z kluczowych partnerów Polski w dziedzinie modernizacji Sił Zbrojnych RP. Brytyjskie technologie obronne wykorzystywane m.in. w polskich systemach przeciwlotniczych krótkiego zasięgu "Mała Narew" uzbrojone w wyspiarskie pociski rakietowe CAMM oraz przy budowie polskich fregat Miecznik. Współpraca Polski i Wielkiej Brytanii dotyczy także inicjatywy w obszarze wzmocnienia obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej - programie DIAMOND.
1. Warszawska Brygada Pancerna - jak sama informuje na swojej stronie internetowej - jest oddziałem z garnizonami położonymi w Warszawie i Siedlcach, działa w składzie 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka. Jej zadaniem jest obrona kraju przed ewentualna agresją, a także wystawia siły do polskich kontyngentów za granicą. (PAP)
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez