Prokuratura Krajowa reaguje na aferę z Pegasusem

2024-04-22 23:43:18(ost. akt: 2024-04-22 23:46:43)

Autor zdjęcia: PAP

Prokuratura Krajowa ogłosiła, że Zespół Śledczy ds. Pegasusa zostanie bezpośrednio włączony do struktur Prokuratury Krajowej, z dodatkowym poszerzeniem zakresu swoich działań.
Prokuratura Krajowa ogłosiła, że Zespół Śledczy ds. Pegasusa zostanie bezpośrednio włączony do struktur Prokuratury Krajowej, z dodatkowym poszerzeniem zakresu swoich działań. Według informacji przekazanych przez rzecznika Prokuratury Krajowej, zespół będzie składał się z pięciu doświadczonych prokuratorów.

Prokurator Generalny Adam Bodnar podjął decyzję o utworzeniu w Prokuraturze Krajowej Zespołu Śledczego, którego zadaniem będzie dokładne zbadanie legalności, celowości oraz właściwego wykorzystania oprogramowania "Pegasus" przez funkcjonariuszy publicznych.

W komunikacie prasowym przekazano, że do zespołu zostali wyznaczeni prokuratorzy o bogatym doświadczeniu w prowadzeniu spraw związanych z technikami operacyjnymi. Na czele zespołu stanął prokurator Józef Gacki, który jednocześnie będzie odpowiedzialny za koordynację z Sejmową Komisją Śledczą, powołaną w dniu 17 stycznia 2024 roku.

Nowe zarządzenie rozszerza zakres działań prowadzonych przez zespół śledczy. Oprócz pierwotnych celów, zespół będzie teraz badał również możliwe nadużycia władzy lub zaniedbania obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych w kontekście wykorzystania programu "Pegasus". Ponadto, zakres śledztwa obejmuje analizę podejmowania nielegalnych działań, w tym form podżegania lub wspierania, zmierzających do nieuzasadnionego wykorzystania programu "Pegasus" wobec określonych jednostek, niezwiązanych z celami zapobiegania przestępstwom, identyfikacji sprawców czy gromadzenia dowodów w sprawach karnych.

W lutym odbyło się inauguracyjne posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa, której zadaniem jest gruntowne zbadanie legalności, celowości oraz poprawności działań podejmowanych przy użyciu tego oprogramowania, zarówno przez rząd, służby specjalne, jak i policję, w okresie od listopada 2015 roku do listopada 2023 roku. Komisja ma także za zadanie ustalenie odpowiedzialności za zakup oprogramowania Pegasus i pokrewnych narzędzi przez polskie władze. Wśród zaplanowanych na przesłuchania świadków znajdują się byli szefowie służb, Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, prezes partii Prawo i Sprawiedliwość, Jarosław Kaczyński, oraz były minister sprawiedliwości i prokurator generalny, Zbigniew Ziobro.


źródło: wp.pl