Sensacyjne zwycięstwo w Gdyni dzięki rewelacyjnej strategii?

2024-04-22 20:10:59(ost. akt: 2024-04-22 20:35:20)

Autor zdjęcia: PAP

Kampania samorządowa roku 2024 w Gdyni zostanie zapamiętana jako rewolucyjny przykład strategii w marketingu politycznym.
Jak informuje interia kampania samorządowa 2024 roku w Gdyni powinna zapisać się w historii jako przełomowy moment w politycznym marketingu, stając się wzorcem strategii nie tylko na szczeblu lokalnym, ale być może także ogólnokrajowym. Nowa prezydent miasta, Aleksandra Kosiorek, rozpoczęła wyścig do urzędu praktycznie od zera, z poparciem minimalnym.

Już samo wydarzenie pierwszej tury zapowiadało niespodzianki, kiedy to Kosiorek odniosła zwycięstwo, pokonując Wojciecha Szczurka, który przez 26 lat rządził miastem nadmorskim i cieszył się rekordowym poparciem przekraczającym nawet 67 procent w poprzednich wyborach w 2018 roku. W drugiej turze Kosiorek zdołała zgromadzić ponad 62 procent głosów, znacznie przewyższając Tadeusza Szemiota, kandydata Koalicji Obywatelskiej, mimo wsparcia pań prezydent sąsiednich miast, Aleksandry Dulkiewicz z Gdańska i Magdaleny Czarzyńskiej-Jachim ze Sopotu, oraz odchodzącego prezydenta Wojciecha Szczurka. Czy to poparcie, zwłaszcza Szczurka, zadecydowało o klęsce Szemiota?

Przez długi czas Szczurek wydawał się niepokonany, a Gdynia jako "miasto z morza i marzeń" regularnie plasowała się wysoko w ogólnokrajowych rankingach jakości życia. Jednak tegoroczne wybory ujawniły, że rzeczywistość może być inna niż przedstawiana w propagandzie. Mieszkańcy, zmęczeni opóźnieniami w budowie węzła Karwiny, niespełnionymi obietnicami wyborczymi i kontrowersyjnym projektem lotniska Gdynia-Kosakowo, postanowili zdecydowanie zmienić bieg wydarzeń. Sam Szczurek do końca nie mógł pogodzić się z porażką wyborczą; ci, którzy widzieli go w sztabie wyborczym, opowiadali, że był kompletnie załamany.

Mimo przejęcia urzędu prezydenta Gdyni przez nową osobę, nie cieszy się ona pełnym poparciem w radzie miasta. W składzie rady, gdzie 13 członków reprezentuje Koalicję Obywatelską, 7 to przedstawiciele "Gdyńskiego Dialogu", 5 to członkowie partii "Samorządność" (partia Wojciecha Szczurka), a PiS ma 3 mandaty. Mimo wyraźnej rywalizacji pomiędzy Kosiorek a Szemiotą, konieczność współpracy między nimi jest nieunikniona.

Kosiorek nie unika krytyki, szczególnie w kierunku Tadeusza Szemiota, oskarżając go o niską aktywność: "Naszego doświadczenia nie da się porównać, ale jeśli już musimy, to moje wypada o niebo lepiej".

Dzięki zwycięstwu w drugiej turze wyborów samorządowych, Aleksandra Kosiorek, wcześniej mało znana publiczności, stała się politycznym fenomenem, szczególnie w największym polskim mieście niewojewódzkim. Trójmiejski triumwirat został uzupełniony, gdy Aleksandra Dulkiewicz zachowała władzę w Gdańsku, a Magdalena Czarzyńska-Jachim zdobyła prezydenturę w Sopocie. Kosiorek reprezentuje nową siłę w polityce gdyńskiej, reprezentując poglądy lewicowe i będąc jedną z organizatorek Strajków Kobiet.


źródło: interia