Wrocław „wcielił się” w rolę XX-wiecznego Berlina. To część serialu
2024-04-22 18:40:39(ost. akt: 2024-04-22 18:45:18)
W ciągu ostatnich kilku dni mieszkańcy Wrocławia i turyści nieraz mogli przeżyć niemały szok. Między innymi na fasadzie Urzędu Wojewódzkiego wisiały bowiem… nazistowskie flagi, a przed wejściem stały XX-wieczne samochody. Uspokajamy, to tylko część scenografii do powstającego we Wrocławiu nowego serialu historycznego.
XX-wieczny Berlin we współczesnym Wrocławiu
Architektura XX-wiecznego Berlina była głównie reprezentowana przez monumentalne budowle w stylu nazistowskim, charakteryzujące się surowością, monumentalizmem i propagandowym charakterem. Największym przykładem tego stylu jest gmach Reichstagu, który został przebudowany i ozdobiony elementami typowymi dla niemieckiej architektury, takimi jak kolumny i symbole partyjne. Innymi ważnymi budowlami z tego okresu są m.in. Katedra Niemiecka, gmachy ministerstw oraz pomniki i mauzolea ku czci bohaterów ruchu nazistowskiego. Oprócz tego, w okresie nazistowskim wzniesiono wiele obiektów sportowych i rekreacyjnych, takich jak Olimpiastadion czy kompleks sportowy w okolicach Berlina.
Twórcy nowego serialu historycznego uznali, że to właśnie Wrocław będzie idealnym miejscem do zrealizowania tej produkcji. Według nich, po dodaniu kilku niezbędnych szczegółów (m.in. flag nazistowskich i symboli partyjnych) przestrzeń stolicy Dolnego Śląska dobrze oddaje charakter i atmosferę XX-wiecznego Berlina.
„Lokacje takie jak Ostrów Tumski, plac Uniwersytecki czy ulice Włodkowica i Szajnochy, staną się tłem dla mrożącej krew w żyłach fabuły i dramatycznych zwrotów akcji. Więcej szczegółów o produkcji ujawnimy niebawem” – informuje ATM Grupa S.A., producenci serialu.
Na razie nie ma podanych żadnych dokładnych informacji na temat produkcji. Wiemy tylko, że jest ona realizowana na zlecenie światowej korporacji streamingowej. Jak zdradzają twórcy, będzie to serial kryminalny, osadzony w latach 30-tych XX wieku.
„Z uwagi na szczególne tło historyczne serialu (nazistowskie Niemcy lat 30. XX wieku), w przestrzeni miasta powstaną plany scenograficzne, uwzględniające określone znaki i symbole, charakterystyczne dla danego okresu historycznego, których nie należy w żaden sposób interpretować dosłownie – są jedynie dekoracją do filmu” - informuje ATM.
Jakie miejsca we Wrocławiu będą nagrane w filmie?
- Ostrów Tumski
- Bulwar Marii i Lecha Kaczyńskich
- Powstańców Śląskich/Sztabowa
- Plac Uniwersytecki i Kuźnicza
- Szajnochy
- Włodkowica
- Ostrów Tumski
- Bulwar Marii i Lecha Kaczyńskich
- Powstańców Śląskich/Sztabowa
- Plac Uniwersytecki i Kuźnicza
- Szajnochy
- Włodkowica
W związku z produkcją serialu wystąpią zmiany w organizacji ruchu, o czym informuje Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu:
"Eliminacja parkowania i ruchu z ul. Szajnochy skutkuje zmianami w organizacji ruchu na ulicach Psie Budy, Gepperta i Ofiar Oświęcimskich. Będą to zmiany w zakresie dostępności miejsc postojowych w związku z koniecznością przeniesienia z Szajnochy niebieskich kopert oraz czasowe regulacje kierunków ruchu."
Ekipa filmowa będzie przebywała we Wrocławiu do 29 kwietnia.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez