Jego praca była ziarnem, które teraz owocuje

2024-04-21 01:20:05(ost. akt: 2024-04-21 10:26:14)

Autor zdjęcia: Janusz Wolniak

W hotelu Jana Pawła II odbyło się seminarium historyczne: "Wczoraj i dziś Duszpasterstwa Akademickiego Wawrzyny we Wrocławiu". Spotkanie poświęcone było duszpasterstwu i osobie ks. Stanisława Orzechowskiego "Orzecha".
Jego praca była ziarnem, które teraz owocuje
O ks. „Orzechu” i Wawrzynach
W hotelu Jana Pawła II odbyło się seminarium historyczne: "Wczoraj i dziś Duszpasterstwa Akademickiego Wawrzyny we Wrocławiu". Spotkanie poświęcone było duszpasterstwu i osobie ks. Stanisława Orzechowskiego "Orzecha".
Każdy kto przybył na konferencję mógł w piątek i sobotę wysłuchać ośmiu wykładów i dwa panele, spotkać się z różnymi pokoleniami wychowanków „Orzecha”, a także nabyć wiele cennych publikacji o ks. Orzechowskim a także wydawnictwa IPN.

O roli duszpasterstw akademickich na przykładzie „Wawrzynów” mówił dyr. wrocławskiego Oddziału IPN dr Kamil Dworaczek.
-W latach 70 i 80-tych duszpasterstwa akademickie odgrywały dużą rolę w budowie społeczeństwa obywatelskiego i niezależnego. Duszpasterstwa były takim matecznikiem postaw antykomunistycznych w okresie PRL-u. Duża część studentów działająca w SKS-e wywodziła się z duszpasterstw.
Dyrektor Dworaczek z satysfakcją mówił o tym, że to seminarium było wspólnym przedsięwzięciem IPN i Stowarzyszenia „Wawrzyny”, ale zapewnił, że są planowane kolejne inicjatywy, np. jesienią odbędzie się wystawa poświęcona duszpasterstwu, któremu życie poświęcił ks. Stanisław.

Wiesław Wowk, znany teraz jako "Kuzyn" spotkał "Orzecha" w 1984 roku na pieszej pielgrzymce na Jasną Górę.
-Współpracowałem z ks. Orzechowskim ponad 30 lat. Zajmowałem się sprawami organizacyjnymi i teraz dopiero po latach widzę jak ta posługa księdza owocuje. Dzięki niemu wiele pokoleń młodych ludzi odkryło swoje powołanie. Jego praca była ziarnem, które teraz owocuje.
W przedstawionych referatach prelegenci skupili się na historii i legendzie ks. „Orzecha” oraz dokonaniom duszpasterstwa. Wysłuchaliśmy dokładnej informacji o dostępnych publikacjach. Padło też wiele otwartych pytań jakie stoją przed badaczami. Podkreślano zasługi księdza, który był założycielem wrocławskiej Pieszej Pielgrzymki i przewodnikiem na Jasną Górę. Mówiono też o specyficznym języku jego kazań pełnym kolokwializmów, przykładów i dygresji.

Niezwykle autentyczne były świadectwa tych prelegentów, którzy spędzili wiele lat w bardzo bliskich relacjach z „Orzechem”. Wykazali oni jako wielką rolę pełnił ksiądz w budowie ich formacji religijnej i intelektualnej.
Ksiądz w okresie narodzin „Solidarności” okazał się wielką odwagą. To on odprawił historyczną mszę w sierpniu 1980 roku w Zajezdni nr 7 przy ul. Grabiszyńskiej, i to on wsparł w listopadzie tegoż roku głodujących kolejarzy. Dlatego był też uważany za nieformalnego kapelana „Solidarności”.

O jego niezwykłej roli mówił były działacz związkowy i opozycji przedsierpniowej Krzysztof Turkowski.
-Wszystkich nas łączy jedno, mieliśmy szczęście znać Staszka. To był piękny czas dla duszpasterstw akademickich i duszpasterstw ludzi pracy. Msza odprawiona przez Orzecha zgromadziła tłumy ludzi od Fadromy do Elwro. Był niesłychanym duchem!

Panele dyskusyjne prowadziła i całą konferencje moderowała red. Agnieszka Bugała, a w kuluarach była też eksponowana wystawa poświęcona duszpasterzowi studentów.