Okres Wielkanocny – jaka jest jego wymowa i znaczenie?

2024-04-19 17:20:10(ost. akt: 2024-04-22 10:17:56)
Okres Wielkanocny będzie trwał do 19 maja

Okres Wielkanocny będzie trwał do 19 maja

W najbliższą niedzielę Kościół katolicki będzie świętował IV Niedzielę Wielkanocną. Mimo, że od Świąt Zmartwychwstania minęło już blisko trzy tygodnie, to wierni cały czas trwają w radości i atmosferze zwycięstwa. Dlaczego?

„Nie ma Go tu, zmartwychwstał”


Triduum Paschalne i Wielkanoc to najważniejszy okres w roku liturgicznym. I choć trwa tylko trzy dni, od Mszy Wieczerzy Pańskiej do drugich nieszporów Niedzieli Zmartwychwstania, to jednak nikt nie ma wrażenia, że jest on zbyt krótki. Wręcz przeciwnie. Swoją głębią, pełnią Tajemnicy Paschalnej przeszywa każdego, nawet „niedzielnego” chrześcijanina.

Kościół katolicki ma w zwyczaju praktykowanie tzw. oktawy, czyli obchodzenie danego święta przez siedem kolejnych dni. W kalendarzu liturgicznym przewidziane są tylko dwie oktawy: Świąt Zmartwychwstania Pańskiego i Narodzenia Pańskiego. Ma to jeszcze bardziej wyróżnić ten okres, podkreślić jego wyjątkowe znaczenie dla całej historii zbawienia. Co ciekawe, każdy dzień oktawy jest tak samo ważny, jest to jedna, choć ośmiodniowa uroczystość, w której Kościół się raduje, czego wyrazem jest między innymi śpiewanie hymnu „Chwała na wysokości Bogu” podczas każdej Liturgii.

Okres Wielkanocny trwa równe 50 dni. Ta liczba nie jest oczywiście przypadkowa – dokładnie tyle dni po zmartwychwstaniu Duch Święty zstąpił na Apostołów pod postacią ognistych języków, aby ci mogli szerzyć Ewangelię wśród wszystkich narodów:

Kiedy nadszedł wreszcie dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić” – czytamy w Dziejach Apostolskich.

Zatem jaki jest sens świętowania jednej uroczystości przez 50 dni? Czy nie jest to za długo? Kościół jest w tej sprawie jednoznaczny: aby w pełni zrozumieć i przyjąć Tajemnicę Paschalną oraz wydarzenia zbawcze, nie wystarczy tylko kilka dni. Już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa świętowanie Wielkanocy przedłużono na pięćdziesiąt dni i nazwano je czasem "Świętej Pięćdziesiątnicy". Teraz terminem „Pięćdziesiątnicy” określamy Zesłanie Ducha Świętego, a pierwsi chrześcijanie określali nim cały okres po zmartwychwstaniu. Było to wielkie radosne święto ku czci Chrystusa Zmartwychwstałego, jedna Wielkanoc”. Dlatego w późniejszych wiekach niedziela nazywana jest pierwszym dniem tygodnia.

Do końca Okresu Wielkanocnego pozostały ponad 4 tygodnie. Radujmy się więc, bo Chrystus zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał, Alleluja!