Argentyna złożyła wniosek o status globalnego partnera NATO

2024-04-18 18:24:06(ost. akt: 2024-04-18 18:58:57)

Autor zdjęcia: nato.int

Argentyna zmienia kierunek polityki światowej pod wpływem prezydenta Javiera Mileia. Wstąpiłaby najprawdopodobniej do NATO, gdyby nie jeden zapis
Rząd Argentyny chce, by została ona przyjęta do grona globalnych partnerów NATO. Minister obrony Luis Petri (na zdjęciu) poinformował w czwartek, że przekazał wniosek w tej sprawie zastępcy sekretarza generalnego Sojuszu Mircei Geoanie.

Spotkałem się z Mirceą Geoaną, zastępcą sekretarza generalnego NATO. Przekazałem mu list intencyjny z wnioskiem Argentyny o zostanie globalnym partnerem tej organizacji – napisał w serwisie X Petri.

Będziemy dalej pracować nad odbudową więzi, które pozwolą nam modernizować i szkolić nasze siły w standardach NATO – dodał argentyński minister obrony po spotkaniu z Geoaną w Brukseli.

Petri odwiedził Belgię na polecenie libertariańskiego prezydenta Javiera Mileia, który dąży do zacieśnienia relacji z USA i krajami zachodnimi. Odwołał natomiast uzgodnione przez poprzedni rząd wstąpienie Argentyny do bloku BRICS, w którym są Rosja i Chiny.

W 1998 roku administracja USA nadała Argentynie status ważnego sojusznika spoza NATO ("Major Non-NATO Ally - MNNA).

Mianem globalnych partnerów określa się kraje, które regularnie współpracują z NATO, ale nie mogą do niego wstąpić ze względu na art. 10 Traktatu Północnoatlantyckiego, który dopuszcza rozszerzenie Sojuszu wyłącznie o kraje europejskie.

Wśród partnerów NATO są między innymi Japonia, Korea Południowa, Australia i Nowa Zelandia. Jedynym państwem Ameryki Łacińskiej w tym gronie jest obecnie Kolumbia, której nadano ten status w 2017 roku. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg nie wykluczał przyjęcia również innych państw tego regionu.

Partnerzy nie są członkami, ale są bardzo bliskimi partnerami. Bardzo ściśle z nimi współpracujemy, praktycznie i politycznie, i jest do dobry sposób na wzmocnienie współpracy pomiędzy NATO a państwami, które nie są członkami Sojuszupowiedział w 2019 roku Stoltenberg.

W czasie wizyty w Europie Petri odwiedził również Danię, gdzie podpisał umowę na zakup od tego kraju 24 myśliwców typu F-16. Według rządu w Buenos Aires umowa opiewa na ok. 300 mln dolarów. Źródło: PAP