Okradają seniorów podszywając się pod zawody zaufania publicznego
2024-04-16 08:05:45(ost. akt: 2024-04-16 08:15:06)
Mimo licznych kampanii i akcji prowadzonych przez policjantów, oszuści nie ustają w swoich działaniach. Wykorzystując zaufanie i empatię seniorów, podają się za policjantów, prokuratorów, adwokatów, pracowników banków i wyłudzają pieniądze. .
Najnowsza ofiara, 69-letnia mieszkanka Wrocławia, przekazała nieznajomym mężczyznom blisko 200 tysięcy zł w gotówce. Zrobiła to, bo wcześniej zadzwonił do niej mężczyzna podający się za jej syna, twierdząc, że spowodował wypadek, w którym zginęła inna osoba.
Potrzebował pieniędzy na opłacenie adwokata i kaucji. Po chwili rozmawiała już z innym mężczyzną, podającym się za policjanta, z którym umówiła się na przekazanie pieniędzy. Działając pod wpływem silnych emocji, starsza kobieta postanowiła przekazać znaczną sumę pieniędzy „policjantom”, którzy już po kilkunastu minutach zapukali do jej drzwi. Niestety, to był duży błąd, o którym przekonała się dopiero po przekazaniu gotówki.
- Schemat działania sprawców jest zawsze podobny. Najpierw dzwoni rzekomo policjant, prokurator, adwokat, pracownik banku informując, że nasze konto zostało przejęte przez oszustów i żeby nie stracić pieniędzy należy je jak najszybciej wypłacić i przekazać odpowiednim służbom, które zwrócą je po zakończonej akcji - wyjaśnia Rafał Jarząb z KMP we Wrocławiu.
Jak wyjaśnia, sposobów, metod i form działania przestępców jest bardzo wiele. - Wykorzystują oni zaufanie szczególnie osób starszych i wprowadzają je w błąd. Cel mają tylko jeden: wyłudzić od seniorów jak najwięcej pieniędzy, często oszczędności całego życia - dodaje Jarząb.
Jak podkreśla, młodsi członkowie rodzin powinni rozmawiać ze swoimi rodzicami i dziadkami, uświadamiając ich w zakresie zagrożeń. - Nie pozwólmy, żeby obcy ludzie okradali nasze rodziny! - konstatuje.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez