Ile osób mieszka we Wrocławiu? Najnowsze dane, liczba zaskakuje

2024-04-15 17:11:19(ost. akt: 2024-04-15 17:16:23)
Naukowcy twierdzą, że we Wrocławiu mieszka około 900 tysięcy osób!

Naukowcy twierdzą, że we Wrocławiu mieszka około 900 tysięcy osób!

Autor zdjęcia: Materiały prasowe

Jaka jest faktyczna liczba mieszkańców Wrocławia? Na to pytanie chciałoby uzyskać odpowiedź wielu wrocławian. Oszacowanie konkretnej liczby było bardzo wymagające, ale udało się to naukowcom z Uniwersytetu Wrocławskiego. Liczba może zaskoczyć…

Szacunki naukowców znacznie przewyższają dane GUS-u


Liczba mieszkańców miasta oblicza się poprzez dokładne zliczenie wszystkich osób zamieszkujących dane miasto. Można to zrobić na podstawie danych spisowych, rejestrów ludności, badania ankietowego lub innych metod pomiarowych. W niektórych przypadkach można także korzystać z danych wyszukiwanych na podstawie liczby zgłoszeń zameldowania, liczby ubezpieczonych lub danych demograficznych.

Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego otrzymali zlecenie na badania od wrocławskiego magistratu. Jak twierdzi prezydent Sutryk, dokładnie dane pozwolą na lepsze zagospodarowanie terenu, a także na zaspokojenie potrzeb mieszkańców związanych m.in. z placówkami edukacyjnymi czy środkami transportu publicznego. Zespól badawczy składał się z dr hab. prof. UWr Roberta Szmytkie (kierownika projektu), dr Agnieszki Lisowskiej-Kierepka, dr inż. Piotra Kryczka oraz mgr Katarzyny Kuzary.

Według danych Gminnego Urzędu Statystycznego i Spisu Powszechnego, Wrocław zamieszkuje 674 079 mieszkańców. Ta liczba, według naukowców, jest znacznie niedoszacowana.

"Statystyka publiczna nie jest w stanie wychwycić wszystkich informacji związanych z liczbą ludności. Wiele osób zmieniając miejsce zamieszkania, nie zmienia miejsca zameldowania i w zasadzie umyka statystyce publicznej" – tłumaczy Robert Szmytkie, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, Zakładu Geografii Społeczno-Ekonomicznej, Pracowni Demografii i Statystyki.

Naukowcy twierdzą, że we Wrocławiu mieszka około 900 tysięcy osób! To prawie 300 tysięcy więcej, niż zakładają statystyki GUS-u i Spisu Powszechnego.

"Wzięliśmy pod uwagę nie tylko 11 dużych baz danych, takich jak informacje z GUSu czy Narodowego Spisu Powszechnego, ale braliśmy też pod uwagę takie informacje jak rekrutacja do przedszkoli, lokalizacja nowych osiedli mieszkaniowych, a nawet budynki i kompleksy użytkowania terenu czy System Informacji Przestrzennej Wrocławia. Wreszcie liczbę lokali mieszkalnych i niemieszkalnych, zamieszkałych i niezamieszkałych. Ale to tylko jedna strona medalu tego badania. Drugą jest jego szczegółowość. Wykorzystaliśmy podział miasta na ponad 400 mikroobszarów (rejonów komunikacyjnych). Każdy rejon traktowany był w sposób indywidualny, dzięki czemu udało się oszacować dokładną liczbę ludności w mieście" – opisuje profesor Robert Szmytkie.

Jak się okazuje, najgęściej zaludnionymi ulicami stolicy Dolnego Śląska są: Grabiszyńska (10 tysięcy osób), Litewska (7 tysięcy), a także okolice Jagodna i ul. Nyskiej.

"Jeśli chodzi o duże miasta, spis powszechny wykazał, że Wrocław wyprzedził Łódź. Myślę, że to wiarygodna informacja. Wrocław jest więc na trzecim miejscu w Polsce, jeśli chodzi o wielkość" – dodaje prof. Szmytkie.

Wyniki są jednoznaczne: Wrocław, przy obecnym tempie zaludniania, już niedługo stanie się miastem z milionem mieszkańców!