I. Bodnar zapowiada wsparcie dla polityki pamięci historycznej miasta

2024-04-15 16:28:24(ost. akt: 2024-04-15 16:59:53)

Autor zdjęcia: facebook Izabeli Bodnar

Wparcie dla polityki pamięci historycznej Wrocławia, a w związku z tym współpracę z takimi instytucjami jak Zakład Narodowy im. Ossolińskich czy Centrum Historii Zajezdnia zapowiedziała w poniedziałek kandydatka Trzeciej Drogi na prezydenta Wrocławia Izabela Bodnar
Kandydatka Trzeciej Drogi 21 kwietnia, w drugiej turze wyborów prezydenckich w stolicy Dolnego Śląska zmierzy się z urzędującym prezydentem Jackiem Sutrykiem. W pierwszej turze Sutryk uzyskał 34,33 proc. głosów, a Bodnar - 29,80 proc.

W poniedziałek poparcia kandydatce Trzeciej Drogi udzielił senator i były minister kultury Kazimierz Michał Ujazdowski (Unia Europejskich Demokratów). Nawiązując do przedsięwzięcia i dorobku, które były realizowane przez ministra Ujazdowskiego i b. prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, takich jak rewitalizacja Ossolineum czy budowa Centrum Historii Zajezdnia, chcę zadeklarować, że będę bardzo intensywnie uczestniczyć w budowie pamięci o historii Wrocławia – powiedziała Bodnar.

Kandydatka mówiła w tym kontekście zarówno o przedwojennej historii miasta, jaki i – jak to określiła – "fenomenie odbudowy miasta" po II wojnie światowej. "Wrocław odbudowali ludzie, którzy przyjechali do tego miasta z całej Polski – to Kresowiacy, Sybiracy, Wielkopolanie, uczestnicy Powstania Wielkopolskiego oraz działacze niepodległościowi" – zaznaczyła Bodnar.

Dodała, że chciałaby, aby o powojennej historii miasta mówiono we wrocławskich szkołach. "To mogłoby budować nasz lokalny społeczny patriotyzm, właśnie w oparciu o dziedzictwo, które jako mieszkańcy miasta jesteśmy beneficjantami" – dodała.

Kandydatka zapowiedziała też, że wrocławski magistrat "powróci do dbania o miejskie zabytki".

Senator Ujazdowski powiedział, że życzy "całej wspólnocie przemiany polityki wrocławskiej". "Z przekonaniem popieram Izabelę Bodnar na stanowisko prezydentki Wrocławia. Miasto otwarte, miasto dialogu, musi mieć prezydenta otwartego i nastawionego na dialog. Wrocław powinien być demokratyczną republiką, a nie kapryśnym jednowładztwem" – przekonywał Ujazdowski. Źródło: PAP