Młodzież chce się uczyć historii. Nie można pozwolić na jej wyrzucanie ze szkół.

2024-04-15 12:40:35(ost. akt: 2024-04-15 12:44:06)
1132853

1132853

Za nami już 24. Konkurs Historyczny „Od Solidarności do III RP”, którego hasło przewodnie w tym roku brzmiało „Kościół wobec wolnościowych dążeń Polaków”. Wydarzenie pokazało, że współczesna historia jest i musi być obecna w szkołach.
Za nami już 24. Konkurs Historyczny „Od Solidarności do III RP”, którego hasło przewodnie w tym roku brzmiało „Kościół wobec wolnościowych dążeń Polaków”. Wydarzenie pokazało, że współczesna historia jest i musi być obecna w szkołach.

Finał, jak co roku, odbył się Szkole Podstawowej nr 17 we Wrocławiu. Konkurs odbywa się pod patronatem Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk i wrocławskiego oddziału IPN. Konkurs odbywał się w trzech kategoriach: klas podstawowych młodszych (IV-VI) i starszych (VII-VIII) oraz szkół średnich.
W kategorii najmłodszych uczniów zwyciężył zespół ze Szkoły Podstawowej im. UNICEF w Bielanach Wrocławskich z prezentacją pt. Kapelani Solidarności 1980 – 1989.
W klasach starszych podstawówek zwyciężyła Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Marcinkowicach z prezentacją pt. Papieskie pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski w latach 1979 – 1987 w relacji dziennikarek ze Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach, a w kategorii szkół średnich Liceum Ogólnokształcące nr IV im. Stefana Żeromskiego we Wrocławiu z prezentacją Kościół katolicki a Solidarność.

Komentując temat konkursu, prof. Włodzimierz Suleja powiedział:
- Ten związek jaki się wtedy wytworzył między Kościołem, Solidarnością a społeczeństwem powinien trwać do dzisiaj.

Nagrody wręczali zaproszeni goście: m.in. Kazimierz Kimso, przewodniczący dolnośląskiej Solidarności, prof. Włodzimierz Suleja, dr Stanisław Bogaczewicz z IPN, Grzegorz Kowal, naczelnik IPN, radny Jarosław Krauze, wiceprzewodnicząca organizacji zakładowej pracowników oświaty NSZZ „Solidarność” Wrocław-Krzyki Małgorzata Małgorzata Rejdych-Martyniak, Marta Morawiecka, Maria Morawiecka i gospodarz spotkania dyr. SP 17 Piotr Migocki. Koordynatorem konkursu od początku jest Małgorzata Skrobot.
Całość uroczystości uświetnił występ chóru SP 17 pod dyrekcją Edyty Kołacz.
Kazimierz Kimso podziękował całej społeczności szkolnej za przygotowanie konkursu, a szczególnie też rodzicom i nauczycielom, którzy zmobilizowali do przygotowania się do udziału w konkursie.
-Serce rośnie, a wzruszenie się wzmaga, kiedy patrzę jak od 24 lat trwa ten piękny konkurs. Historia przecież nie jest łatwa. Dla mnie to wszystko jest współczesnością, a dla młodych to już odległa przeszłość. Dzisiaj znowu chce się z programu nauczania wyrzucić niektóre treści, chyba po to, żebyśmy byli bezrozumnym narodem. Myślę, że i Solidarność i mądrzy rodzice do tego nie dopuszczą.
Dyr. Migocki szczególne podziękowania złożył dr. Stanisławowi Bogaczewiczowi z IPN za wieloletnią merytoryczną pomoc w organizacji konkursu.
-Patrząc na młodzież i nauczycieli możemy mieć ufność, że rzeczywiście przyszłość naszej Ojczyzny nie zboczy z tego kierunku, który został wyznaczony na przełomie lat 80 i 90-tych XX wieku. Ten konkurs wskazuje na symbiozę, która istniała między działaniami solidarnościowymi a Kościołem. W tym roku będziemy obchodzić 40. Rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, ale przypomnę jeszcze, że były inne postacie, takie jak: ks. Niedzielak, ks. Suchowolec i ks. Zych, których śmierć legła u transformacji, która rozpoczęła się w 1989 roku.