Nowy most w Ogrodzie Japońskim oddany do użytku!
2024-04-13 15:06:05(ost. akt: 2024-04-13 15:13:16)
Ogród Japoński we Wrocławiu 1 kwietnia ruszył z nowym sezonem. Jak się okazuje, na turystów przybywających do Parku Szczytnickiego czekają nie tylko setki pięknych, kwitnących roślin, ale także nowy, wyremontowany mostek!
Wiosna, ach to Ty!
Wrocławski ogród japoński jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc w mieście, który cechuje się pięknem i spokojem. Ogród znajduje się w Parku Szczytnickim i został otwarty w 1997 roku.
Obiekt składa się z wielu elementów charakterystycznych dla tradycyjnych japońskich ogrodów, takich jak kamyki, kamienie, mostki, staw z koi, pagody, a także roślinność typowa dla krajobrazu japońskiego, takie jak bambusy, japońskie klony czy azalie.
"Z założenia obiekt jest ogrodem kontemplacyjnym i spacerowym ze ścieżką prowadzącą kolejno po elementach wodnych, pawilonie ceremonii picia herbaty oraz innych altanach i mostkach, z których rozpościera się zawsze ciekawy widok na drobiazgowo zaplanowany krajobraz" – czytamy na stronie Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.
W okresie zimowym w Ogrodzie przeprowadzono kilka niezbędnych renowacji. Jedną z nich była wymiana mostku, łączącego dwie wyspy. Gruntowna naprawa była niezbędna: miał przegnite podpory, które stopniowo opadały do wody, a także liczne pęknięcia.
Nowy most w Ogrodzie Japońskim
W Ogrodzie Japońskim istnieje bardzo dużo jeziorek i stawów. Przejście pomiędzy nimi jest możliwe tylko dzięki mostkom, które, nazwijmy to, nie są pierwszej świeżości. Park Szczytnicki co roku odwiedza kilka milionów turystów, dlatego eksploatacja mostów jest bardzo duża. Pod koniec 2023 roku Zarząd Zieleni Miejskiej zdecydował się odrestaurować mostek Yumedono Bashi, który od kilku miesięcy był wyłączony z użytku z powodu przegnitego filaru. Bez odświeżenia stwarzał on ogromne zagrożenia dla turystów.
Wyremontowany mostek został wykonany z bardzo odpornego na warunki pogodowe tworzywa – drewna modrzewiowego. Jest ponadto zabezpieczony najlepszymi środkami do konserwacji drewna. Wszystko po to, aby zapewnić konstrukcji trwałość, a spacerowiczom bezpieczeństwo.
Ogród Japoński – ile kosztują bilety?
Normalny - 21 zł
Ulgowy - 14 zł
Rodzinny - 56 zł
Bezpłatnie - dzieci do lat 3, przewodnicy turystyczni, osoby z niepełnosprawnością wraz z opiekunami.
Ulgowy - 14 zł
Rodzinny - 56 zł
Bezpłatnie - dzieci do lat 3, przewodnicy turystyczni, osoby z niepełnosprawnością wraz z opiekunami.
Koszt remontu mostka Yumedono Bashi wyniósł 1,2 miliona złotych.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez