Poczet Polskich Świętych - 16 niezwykłych obrazów. Naprawdę warto zobaczyć!

2024-04-12 19:53:34(ost. akt: 2024-04-12 20:45:01)

Autor zdjęcia: Janusz Wolniak

Zapewne nie wszyscy wiedzą, że liczba polskich świętych i błogosławionych to prawie trzysta osób, w tym około 170 żyło w XX i XXI wieku! Część z nich jest uwieczniona na obrazach Malwiny Karp
Zapewne nie wszyscy wiedzą, że liczba polskich świętych i błogosławionych to prawie trzysta osób, w tym około 170 żyło w XX i XXI wieku! Część z nich jest uwieczniona na obrazach Malwiny Karp.

Wszystko zaczęło się w 2021 roku, kiedy grupa z Kłodzka była na pielgrzymce w Krakowie i tam narodził się pomysł, żeby tak jak Jan Matejko namalował poczet królów polskich, namalować też poczet polskich świętych. Na szczęście na ten pomysł dała się namówić kłodzka artystka Malwina Karp. Zaproponowałem jej to zadanie, bo widziałem kiedyś jej wystawę, na której ludzie zachwycali się jej obrazami, tak realistycznymi jak fotografie. Na szczęście zgodziła się i możemy oglądać efekt jej dwuletniej pracy – mówił podczas wernisażu w Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli Janusz Laska, prezes Fundacji im. Tomasza Morusa.

Na początku grudnia 2022 roku na wystawie w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku zawisły pierwsze portrety Polaków wyniesionych na ołtarze: kardynała Stefana Wyszyńskiego, siostry Faustyny Heleny Kowalskiej, ojca Maksymiliana Marii Rajmunda Kolbego, siostry Julii Stanisławy Rodzińskiej, księdza Jerzego Popiełuszki, Karoliny Kózki, papieża Jana Pawła II, siostry Elżbiety Róży Marii Czackiej.

Artystka na obrazach ograniczyła liczbę kolorów do kilkudziesięciu odcieni brązu i beżu, ujednolicając kolekcję i nadając jej szlachetny wygląd. W kolejnym roku kolekcja powiększyła się o portrety: biskupa Michała Kozala, Natalii Tułasiewicz, brata Alberta Adama Chmielowskiego, Hanny Chrzanowskiej, księdza Michała Tomaszka, siostry Urszuli Ledóchowskiej, brata Rafała Kalinowskiego, siostry Marii Paschalis Jahn. W 2024 roku do kolekcji dołączyły obrazy Wiktorii i Józefa Ulmów z dziećmi.

Dlaczego artystka zdecydowała się na nietypową kolorystykę utrwalenia świętych? Tak tłumaczy:

Myślałam, że nie mam takiego zaplecza fotograficznego, by odtworzyć kolory malowanych postaci, bo większość fotografii jest czarno-biała, stąd trudno znaleźć np. kolor oczu, dlatego postanowiłam, że sepia będzie takim bezpiecznym, estetycznym i dość eleganckim wyjściem.

Warto jeszcze dodać, że pod każdym obrazem jest opisana historia danej osoby, a ponadto na wystawie jest też dostępny specjalny katalog.

Kolekcję będzie można oglądać w auli Dolnośląskiego Ośrodka Nauczycieli we Wrocławiu przy ulicy Trzebnickiej 42-44 do 19 kwietnia br.