Sporo nowości w zasobach MPK Wrocław. Nowe autobusy i tramwaje

2024-04-12 17:47:31(ost. akt: 2024-04-12 17:54:24)
Do Wrocławia niedługo przybędą m.in. nowe Pesy i wodorowe Solarisy.

Do Wrocławia niedługo przybędą m.in. nowe Pesy i wodorowe Solarisy.

Autor zdjęcia: MPK Wrocław

W 2023 roku MPK Wrocław sprzedało blisko 37 milionów biletów, co dało ostatecznie ponad 195 milionów odbytych podróży. Eksploatacja i ilość kursów autobusów i tramwajów jest ogromna, dlatego spółka stale zakupuje nowe pojazdy. Tak jest też i tym razem, kiedy to do Wrocławia przybędą m.in. nowe Pesy i wodorowe Solarisy.

MPK „zbroi się” na lato”


MPK Wrocław to Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu, które zajmuje się organizacją świadczenia usług transportu publicznego w mieście i okolicach. W 2023 roku autobusy MPK przejechały prawie 30 milionów kilometrów! Każdy kolejny kilometr wiąże się z coraz większym zużyciem pojazdów. Dlatego MPK Wrocław stale inwestuje w nowoczesne i bezpieczne pojazdy, które nie tylko usprawnią komunikację, ale także poprawią warunki i komfort jazdy.

Niedawno do wrocławskiego taboru przybyły nowe tramwaje Pesa. Są one efektem podpisanego w 2021 kontraktu pomiędzy MPK i bydgoskim producentem. Firma zaprojektowała i stworzyła 40 nowych tramwajów, które już niedługo wyjadą na wrocławskie torowiska. Mają one zastąpić stare i wysłużone Konstale 105, które z racji wieku mają największy wskaźnik awarii.

"Dbałość o pasażerów ze szczególnymi potrzebami to istotny element zapewnienia dostępu do transportu publicznego dla wszystkich. W Pesa Twist może być przykładowo 1 wózek inwalidzki i 2 dziecięce lub 3 wózki dziecięce. Wszystkie ustawienia dostosowane są do wymogów bezpieczeństwa" – przyznaje Witold Woźny, prezes wrocławskiego MPK.

Nowe Pesy charakteryzują się m.in. niskopodłogowym zawieszeniem, antypoślizgową wykładziną, specjalnymi sygnałami dla niedowidzących i systemem dźwiękowej i wizualnej informacji. O bezpieczeństwo pasażerów dba ponadto obecny w pojeździe nowoczesny i kompleksowy monitoring.

Ale tramwaje to nie wszystko


Równie ważne jak tramwaje w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej są autobusy. W tym przypadku MPK także planuje trochę „odświeżyć” zajezdnie. Tym razem spółka chce postawić na pojazdy hybrydowe i elektryczne, które nie tylko zredukują zużycie paliwa, ale także zmniejszą ilość wydawanych spalin i poprawią jakość powietrza. Hybrydy i elektryki są też o wiele cichsze od autobusów spalinowych, co znacznie wpływa na poprawę komfortu jazdy dla pasażerów.

"Wcześniej testowaliśmy wspólnie z pasażerami różne elektrobusy i autobusy hybrydowe. Wyniki testów wypadły bardzo dobrze i elektrobusy mogą z powodzeniem obsługiwać linie aglomeracyjne" – mówi Paulina Tyniec-Piszcz dyrektorka Wydziału Transportu Urzędu Miejskiego Wrocławia.

MPK Wrocław planuje także zakup autobusów wodorowych. Są one pojazdami napędzanymi za pomocą wodoru jako paliwa, który jest magazynowany w zbiornikach, a następnie przekształcany w energię elektryczną poprzez elektrolizę w ogniwach paliwowych. Pojazdy tego typu są bardziej ekologiczne niż tradycyjne pojazdy spalinowe, ponieważ emitują tylko wodę i parę wodną jako produkty uboczne spalania wodoru. Są równie wydajniejsze energetycznie niż autobusy elektryczne z bateriami.

"Dążymy do budowy nowoczesnej, niskoemisyjnej i dostępnej komunikacji publicznej. Priorytetem jest dla nas oczywiście bezpieczeństwo i komfort naszych pasażerów, ale zależy nam także na dbaniu o środowisko" – zaznacza Witold Woźny.

Już wkrótce na ulice Wrocławia wyjadą takie modele, jak np. wodorowy SOLARIS, elektryczny z ogniwami wodorowymi MERCEDES i wodorowy NESOBUS.