Wrocław prekursorem nowych technologii oczyszczania ścieków
2024-04-12 09:19:40(ost. akt: 2024-04-12 13:33:50)
Wrocławskie MPWiK wraz z Politechniką Wrocławską w dziedzinie oczyszczania ścieków są krok przed innymi. Właśnie opracowali nowatorską technologię oczyszczania ścieków, która ma szansę zrewolucjonizować pracę wodociągów na terenie całego kraju.
Wrocławskie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK), we współpracy z Politechniką Wrocławską, wprowadza innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie oczyszczania ścieków.
Opracowana przez te podmioty nowa technologia, znana jako deamonifikacja odcieków, ma na celu usprawnienie procesu usuwania azotu z odcieków pofermentacyjnych w Oczyszczalni Ścieków „Janówek”.
Do tej pory, odcieki te były usuwane w procesie nitryfikacji i denitryfikacji. Oba procesy są kluczowe w oczyszczaniu ścieków, ponieważ związki azotu są głównym źródłem zanieczyszczenia wód gruntowych i powierzchniowych.
Nowa technologia deamonifikacji odcieków pozwoli na obniżenie stężenia azotu ogólnego w ściekach oczyszczonych, co znacząco usprawni pracę oczyszczalni ścieków komunalnych. Dzięki temu, ilość oczyszczanych ścieków przyjmowanych do wrocławskiej oczyszczalni zwiększy się o ok. 20 tys. m sześc. na dobę, a zapotrzebowanie na energię zmniejszy się o ok. 7-9 proc.
Z pomysłów i rozwiązań wypracowanych w MPWiK chętnie korzystają inne firmy. Umowę licencyjną na wykorzystanie nowej technologii podpisało MPWiK Żywiec.
Współpraca praktyków i naukowców, jak ta w Centrum Nowych Technologii (CNT) w MPWiK Wrocław, odgrywa kluczową rolę w rozwoju nowoczesnych technologii.
Współpraca praktyków i naukowców, jak ta w Centrum Nowych Technologii (CNT) w MPWiK Wrocław, odgrywa kluczową rolę w rozwoju nowoczesnych technologii.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez