Węgry – miejsce filmowych produkcji

2024-04-09 15:04:58(ost. akt: 2024-04-09 15:10:39)
Historia filmu na Węgrzech rozpoczęła się już w XX wieku, kiedy to kraj ten zaczął wykształcać swoją markę w świecie kinematografii. Twórcy filmowi, utalentowani i pełni pasji, przyczynili się do rozwoju przemysłu filmowego, zyskując uznanie w kraju, jak i za granicą. Ich dzieła uznawane są dziś za klasykę, a Węgry mogą dumnie prezentować swoje dziedzictwo filmowe, promując aktywnie turystykę filmową. Współczesna scena filmowa kwitnie, a Budapeszt, drugie co do popularności miejsce kręcenia filmów w Europie, zaraz po Londynie, staje się prawdziwym rajem dla miłośników sztuki filmowej.

Węgierski „wersal”

Największym i najbardziej okazałym budynkiem barokowym na Węgrzech jest Pałac rodziny Esterházych, kryjący w sobie muzyczną historię. To miejsce, gdzie w letnie wieczory rozbrzmiewają koncerty, a w sali muzycznej prezentowana jest wystawa o życiu muzycznym zamku. Budynek Pałacu Esterházy to ikona Fertőd i jedna z głównych atrakcji turystycznych kraju. Rodzina Esterházy miała znaczący wpływ na historię Węgier od XVII wieku. Muzyczne życie pałacu zyskało sławę w Europie pod dyrekcją Josepha Haydna, który w 1772 roku wykonał swoją słynną Symfonię pożegnalną w murach tego miejsca. Klasyczne koncerty odgrywają tu nadal znaczącą rolę.


Muzyczni Mistrzowie: Liszt, Bartók, Kodály

Węgry mogą poszczycić się bogatą historią muzycznego geniuszu. Od wirtuozowskich kompozycji na fortepianie Franza Liszta po pionierską pracę Béli Bartóka i Zoltána Kodálya w etnomuzykologii. Metoda Kodálya miała wpływ na nauczanie muzyki na całym świecie poprzez innowacyjne podejście do edukacji muzycznej.

Akademia Muzyczna im. Liszta Ferenc'a, założona przez samego Ferenc'a Liszta, jest filarem edukacji muzycznej i miejscem wspierania młodych talentów. Ten wirtuoz fortepianu, kompozytor, dyrygent, nauczyciel, autor i filantrop założył instytucję w 1875 roku. Jego credo brzmiało: "Génie oblige!" - obowiązkiem artysty jest wykorzystywanie swoich talentów na rzecz ludzkości i pielęgnowanie prawdziwego talentu. Nauczanie w Akademii opiera się na tej zasadzie, odzwierciedlając wizję swojego otwartego i wszechstronnego założyciela. Akademia Liszta z dumą pielęgnuje ciągłą tradycję znakomitych węgierskich muzyków, takich jak Liszt, Bartók, Kodály, Dohnányi, Hubay, Popper, Weiner, Ligeti i Kurtág, którzy kształtowali tradycje, styl i podejście. Można tu zwiedzać wspaniały budynek w stylu secesyjnym i uczestniczyć w przepięknych koncertach.


Klasyczna Ekstrawagancja: Opera i Operetka

Węgierski krajobraz muzyczny zdobi majestatyczna opera i czarująca operetka. Od wspaniałości Węgierskiej Opery Państwowej po intymne przestrzenie teatralne, opera czaruje swoimi ponadczasowymi opowieściami i unoszącymi się ariami. Operetka zaś dodaje nutę fantazji i romantyzmu do muzycznego pejzażu. Z połączeniem muzyki i teatru prezentuje historie miłości, intrygi i dowcipu, zachwycając widzów melodią, która pozostaje w ich sercach, nawet wtedy, kiedy kurtyna już opadnie.


Symfonia Wiosny: Wielkie Kulturalne Święto Budapesztu

Od pierwszej edycji w 1981 roku Budapeszteński Festiwal Wiosenny był jednym z największych festiwali kulturalnych na Węgrzech. To coroczne, kilkudniowe wydarzenie obejmuje tradycyjne występy takie jak muzyka klasyczna, jazz, opera, balet, teatr oraz wystawy, folklor i wydarzenia plenerowe. Wielodniowe święto zazwyczaj odbywa się w połowie wiosny, około równonocy wiosennej i trwa około dwóch tygodni. To niezapomniana uczta muzyczna dla miłośników kultury, muzyki i sztuki, która bez wątpienia zapadnie na długo w pamięci.
Muzyczne wibracje poza Budapesztem

Urokliwe dźwięki Węgier rozbrzmiewają nie tylko w stolicy. Również inne miasta, takie jak Debrecen, Szeged czy Miskolc, wnoszą swój wkład w muzyczny krajobraz kraju, oferując swoje własne symfonie festiwali, koncertów i wydarzeń kulturalnych. Osoby odwiedzające te miasta mogą całkowicie zanurzyć się w pełnym życia klimacie wydarzeń, takich jak Festiwal Operowy BartókPlus w Miskolcu czy Haydneum Festival i programy organizowane w Fertődzie i Budapeszcie.

Węgry, a zwłaszcza ich stolica Budapeszt, to miejsce nie tylko dla entuzjastów podróży historycznych, ale także dla miłośników kina i promowanej obecnie turystyki filmowej. Znaczące dziedzictwo filmowe kraju, współczesna scena filmowa i unikalne kinowe doświadczenia dla turystów sprawiają, że podróż po Węgrzech to także podróż w głąb kultury i sztuki. Dla tych, którzy pragną odkrywać nowe jej oblicza, Budapeszt staje się stolicą filmowego raju na kontynencie europejskim.

Tekst: Anna Molęda-Kompolt
Zdjęcia: visitHungary