Zieloni postulują uzyskanie licnecji przewoźnika kolejowego przez wrocławskie MPK

2024-04-05 16:24:03(ost. akt: 2024-04-05 17:46:56)
Zieloni Wrocław

Zieloni Wrocław

Autor zdjęcia: facebook

Zieloni podsumowali kampanię wyborczą, jaką prowadzili na Dolnym Śląsku. Ugrupowanie wystawiło 11 kandydatów, którzy znaleźli się na listach Koalicji Obywatelskiej. Ich postulaty najczęściej związane są z ochroną przyrody, inwestycjami w transport publiczny i ochroną zdrowia
W nadchodzących wyborach samorządowych na Dolnym Śląsku o głosy wyborców zabiegać będzie 11 kandydatów z Zielonych, którzy startować będzie z list Koalicji Obywatelskiej. Podczas piątkowej konferencji wsparła ich posłanka Małgorzata Tracz.

"Zieloni są gwarantem, że Wrocław, że Dolny Śląsk będą miejscem ekologicznym, demokratycznym i solidarnym. Ale co więcej, że będą miejscem przyzwoitym. Że spółki miejskie będą służyły mieszkańcom, a nie politycznym kolegom. Jako Zieloni sprawimy, że w spółkach miejskich będą jednoosobowe zarządy, a także ograniczymy liczebność rad nadzorczych do trzech osób. Bo dla nas, jako Zielonych, bardzo ważne jest miasto przyzwoite. Miasto, które służy swoim mieszkańcom i mieszkankom" - powiedziała Małgorzata Tracz.

O miejsce w Radzie Miejskiej Wrocławia zabiegać siedmiu kandydatów Zielonych, po jednym w każdym z okręgów. Współprzewodniczący wrocławskiego koła partii Robert Suligowski podkreślił, że kandydują oni, "żeby walczyć o naszą cenną dolnośląską przyrodę".

"Chcemy walczyć o zielony pierścień Wrocławia, czyli o te najbardziej cenne przyrodniczo tereny okalające aglomerację wrocławską. Ale także o utworzenie nowych terenów leśnych, ponieważ jest Wrocław jest ubogim w zieleń, ubogim w lasy miastem" - powiedział Robert Suligowski.

Podczas konferencji o swoich postulatach mówili także pozostali kandydaci. Aleksandra Sawicka-Green podkreśliła konieczność wprowadzenia do szkół edukacji przyrodniczej i o dostępie do świadczeń medycznych. Maciej Słobodzian jako swój priorytet wskazał budowę tramwaju na Psie Pole i ochronę przyrody. Piotr Drzewiecki skupił się z kolei na konieczności walki o lepszą jakość powietrza. Marek Gluziński mówił o potrzebie większej transparentności przy przyznawianiu środkó na kulturę i konieczności rozpoczęcia audytu dotyczącego ruchu na osi Aleja Wielkiej Wyspy - Wojnów. Mariusz Masłosz skupił się z kolei na ruchu pieszych i postulował stworzenie funduszu chodnikowego, którym dysponować miałyby rady osiedli.

Podczas konferencji obecny był także Marcin Adamcewicz, kandydujący w wyborach do sejmiku wojewódzkiego. Podkreślił, że "nowa komunikacja dla Wrocławia to nie tylko inwestycje (...), ale też przede wszystkim dobra oferta biletowa".

"Dlatego my oferujemy bilet 365. Roczny bilet imienny, złotówka za dzień podróżowania po Wrocławiu na wszystkie linie. Oferujemy wycofanie się z okropnych podwyżek cen bletów wykonanych przez Jacka Sutryka. Nasza oferta biletowa będzie zachęcać do tego, żeby każdy wrocławianin i każda wrocławianka miała ten bilet i korzystała z komunikacji zbiorowej każdego dnia" - powiedział Marcin Adamcewicz.

Na zakończenie konferencji głos zabrał kandydujący do rady powiatu wrocławskiego Tomasz Duda. Podkreślił on, że Zieloni postulują "ponowne uzyskanie licnecji przewoźnika kolejowego przez wrocławskie MPK".

"Tylko w ten sposób będziemy w stanie zbudować prawdziwy system szybkiej kolei miejskiej tak, jak jest też w innych metropoliach w Polsce. Kolej aglomeracyjna swoim zasięgiem od początku musi obejmować także ościenne gminy, ościenne powiaty, tak jak chociażby powiat wrocławski, do którego rady kandyduję" - powiedział Tomasz Duda.

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. Drugą turę w przypadku wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów zaplanowano na 21 kwietnia.

Źródło: PAP