Powiadomił policję o znalezisku. Dobrze, że nie próbował zrobić tego sam
2024-04-05 16:11:45(ost. akt: 2024-04-05 16:20:11)
W regionie województwa dolnośląskiego pozostałości po II Wojnie Światowej są nadal widoczne. Niestety nie tylko w formie pomników i miejsc pamięci, ale również w postaci groźnych niewybuchów.
Na takie nietypowe znaleziska trafiają przeważnie pracownicy budowlani, rolnicy w trakcie wykonywania prac polowych, grzybiarze, czy inne osoby wykonujące prace związane z wykopami. Ważne, aby wiedzieć jak się zachować podczas znalezienia niewybuchu – należy jak najszybciej powiadomić Policję. Przypominamy, że pod żadnym pozorem nie wolno dotykać znalezionych niewybuchów, a tym bardziej ich przenosić. Kontakt z takimi przedmiotami może być śmiertelnie niebezpieczny.
Na skrzynkę e-mail dzielnicowego lubańskiej jednostki Policji wpłynęła informacja o niebezpiecznym znalezisku - mówi asp. szt. Justyna Bujakiewicz-Rodzeń z KPP w Lubaniu. - Z treści otrzymanej wiadomości wynikało, że na terenie kompleksu leśnego w obrębie miejscowości Kościelnik ujawniony został przedmiot, który swoim kształtem przypomina niewybuch.
Wysłani na wskazane miejsce policjanci potwierdzili, że znajduje się tam granat moździerzowy z czasów II Wojny Światowej. Na tej podstawie mundurowi dokonali zabezpieczenia miejsca ujawnienia niewybuchu do momentu przyjazdu saperów z 23 Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu.
W związku z tym, że coraz częściej odnajdywane są pociski różnego rodzaju oraz kalibru policja ostrzega, aby samodzielnie nie próbować przenosić tego typu znalezisk, jak najszybciej powiadomić dyżurnego, a miejsce oznaczyć do czasu przyjazdu patrolu. Nie wolno znalezionych niewybuchów podnosić, odkopywać, przenosić, a także wrzucać ich do ognia, ani do miejsc takich jak stawy, jeziora, rowy!
W przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału należy powiadomić służby dzwonić pod nr alarmowy 112.
Przypominamy również, że każda osoba przekazująca zgłoszenie powinna podać dyspozytorowi:
- opis przedmiotu (długość, średnica),
- dokładne miejsce i czas wykrycia,
- dane osoby, która wykryła niewybuch i może wskazać dokładne miejsce jego położenia.
- dokładne miejsce i czas wykrycia,
- dane osoby, która wykryła niewybuch i może wskazać dokładne miejsce jego położenia.
Policję należy powiadomić również o każdym wypadku powstałym w skutek działania tych przedmiotów.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez