Miliony z Unii dla Wrocławia dla asystentów niepełnosprawnych!

2024-04-05 11:30:46(ost. akt: 2024-04-05 08:49:17)
Wrocław realizuje usługi asystentury osobistej nieprzerwanie od 2020 roku. Teraz będzie mógł ten program rozwinąć

Wrocław realizuje usługi asystentury osobistej nieprzerwanie od 2020 roku. Teraz będzie mógł ten program rozwinąć

Autor zdjęcia: UM Wrocław

Wrocław, we współpracy z Fundacją Promyk Słońca, otrzymał dotację z Unii Europejskiej na realizację projektu „Razem łatwiej. Wrocławski asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością”.
Program, który obejmuje szkolenie asystentów osobistych oraz opiekę asystencką dla 200 mieszkańców Wrocławia, jest kolejnym krokiem w kierunku budowy miasta wrażliwego i odpowiedzialnego.

- Budujemy miasto wrażliwe, wspólnotę ludzi wzajemnie za siebie odpowiedzialnych. Wśród nas są osoby potrzebujące pomocy na co dzień i właśnie do nich skierowany jest nasz program – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Wrocław realizuje usługi asystentury osobistej nieprzerwanie od 2020 roku, korzystając ze wsparcia organizacji pozarządowych. Dzięki temu miasto może zaoferować mieszkańcom z niepełnosprawnościami fachową pomoc. Inaczej przygotowani muszą być bowiem asystenci osób niewidomych, głuchych z niepełnosprawnością intelektualną czy ruchową.

- Wiele osób z niepełnosprawnościami, żeby samodzielnie funkcjonować potrzebuje wsparcia drugiej osoby. Ta samodzielność nie wyklucza wsparcia asystenta. Im jest ich więcej, tym bardziej niezależne są osoby z niepełnosprawnościami – mówi Anna Jeżowska-Siwek z Fundacji Promyk Słońca.

Projekt „Razem łatwiej” obejmie dwieście osób dorosłych i dzieci z niepełnosprawnościami. Wykwalifikowane asystentki i asystenci będą dostępni nie tylko w codziennych sytuacjach, ale także w nagłych przypadkach, w godzinach nocnych.

Szkolenie dla asystentów otwiera z kolei nowe możliwości dla osób bez doświadczenia w tym zawodzie. Program będzie obejmował naukę zasad asystowania osobom, w tym dzieciom, z różnymi rodzajami niepełnosprawności, obsługę sprzętu pomocniczego oraz podstawy wykonywania tego zawodu.

- Jesteśmy liderem wśród polskich miast, jeśli chodzi o liczbę projektów asystenckich. Pozyskujemy środki z Funduszu Solidarnościowego i z funduszy europejskich – dodaje Andrzej Mańkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.