Jaką zieleń zyska Wrocław i co zobaczymy w Rynku?

2024-04-04 15:23:37(ost. akt: 2024-04-04 17:58:43)
Miasto postawiło na zieleń. O nowych inwestycjach poinformowali
przedstawiciele departamentów zajmujących się miejską zielenią.

Miasto postawiło na zieleń. O nowych inwestycjach poinformowali przedstawiciele departamentów zajmujących się miejską zielenią.

Autor zdjęcia: jw

Miasto postawiło na zieleń. O nowych inwestycjach poinformowali przedstawiciele departamentów zajmujących się miejską zielenią. Briefing odbył się w miejscu gdzie będą m.in. czynione nowe prace adaptacyjne czyli przy dzikim, zarośniętym Ogrodzie Szczytnickim.
Będzie uroczo, tajemniczo, nieco dziko, aby mieszkańcy mogli tutaj odpoczywać i cieszyć się tym terenem. Będzie to kolejne „zielone płuco” Wrocławia w ramach tego programu udostępnimy w najbliższych latach mieszkańcom Wrocławia 100 ha zieleni zapewniła Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Teren po dawnym gospodarstwie ogrodniczym, w kwartale ulic Mickiewicza,
Kopernika, Heweliusza i alei Wielkiej Wyspy, zostanie wzbogacona o ponad 1000 kolejnych drzew. Na 10-hektarowej działce powstaną ścieżki oraz urządzenia rekreacyjne, wraz z małą architekturą. To oznacza, że mieszkańcy Wrocławia zyskają kolejny teren rekreacyjny do spędzania czasu wśród zieleni.

Nowe alejki umożliwią m.in. wejście na teren od parkingu przy ul. Mickiewicza,
przejście od strony wschodniej od AWW (na wysokości ul. Kosynierów Gdyńskich) w kierunku północno zachodnim, a więc w stronę ul. Kopernika oraz skweru Charlesa Proteusa Steinmetza.

Poza utworzeniem dróg spacerowych, I etap zadania realizowanego przez spółkę Wrocławskie Inwestycje obejmie nasadzenie 526 drzew (11 gatunków) i posprzątania dawnego gospodarstwa ogrodniczego ze śmieci, gruzu oraz stłuczki szklanej.

Ruszamy przy okazji zakończenia budowy alei Wielkiej Wyspy, ponieważ to wraz z tym projektem uruchomiony został pomysł, by urządzić to miejsce. Nad zadaniem czuwała od początku profesor dr hab. Monika Ziemiańska z
Uniwersytetu Przyrodniczego. To ona została oddelegowana przez Wrocławskie Inwestycje do opieki nad tym projektem i efekt jej pracy oraz zespołu projektowego pod okiem architekt Amelii Czubiej-Kocjan możemy oglądać
mówi prezes Wrocławskich inwestycji Piotr Paś.

Zmieni się też serce miasta czyli Rynek. Na pierzei zachodniej wrocławskiego Rynku chcemy wymienić te istniejące klony kuliste na zupełnie inny gatunek. Mamy już zgody wrocławskiego konserwatora na rozpoczęcie nasadzeń na płycie Rynku.

Obecnie są 24 drzewa, a będzie ich 40informuje Jacek Mól z zarządu Zieleni Miejskiej.

Z satysfakcją o tych projektach, które można było zobaczyć na wizualizacjach, mówią też wrocławscy radni.

Wreszcie ten kawałek zielonego ogrodu będzie zagospodarowany. Wprawdzie on podoba mi się, jak jest taki dziki, ale on jest za dziki, bo jest zaśmiecony. Szykuje się rewelacyjny teren z alejkami wyraził opinię radny Bogdan Aniszczyk.

Park Szczytnicki to jeden z największych parków we Wrocławiu, ma powierzchnię ponad 100 hektarów. Jego historia sięga XVIII wieku, związany był z istniejącym wówczas majątkiem Stare Szczytniki. Od XIX wieku park był kilkukrotnie powiększany, m.in. w 1913 roku, gdy powstał Ogród Japoński.