Kiedy przejść na emeryturę? Jest ważna wskazówka z ZUS

2024-04-02 12:25:18(ost. akt: 2024-04-02 12:27:09)
Na emeryturze

Na emeryturze

Autor zdjęcia: wrocławskie.info

GUS opublikował nową tablicę trwania życia na podstawie danych o śmiertelności za 2023 r. W ubiegłym roku odnotowano 408 tys. zgonów, czyli mniej o 39 tys. niż w 2022 r. Jest to istotne, bo od tego zależy wysokość przyszłej emerytury.
Według nowych tablic statystyczny 60 latek ma przed sobą 264,2 miesiące życia (w 2023 -254,3), 65 latek 218,9 (2023 -210,0) a po ukończeniu 70 lat już tylko 177,5.

- Chyba dopiero teraz można powiedzieć, że pod względem liczby zgonów dopiero teraz ostatecznie wyszliśmy z pandemii. Zrównaliśmy się, bowiem z ostatnim przedpandemicznym, 2019 rokiem, kiedy również zmarło 408 tys. osób. To bardzo symboliczny moment – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Według rzeczniczki, co do zasady nowe tablice nie dotyczą osób, które już przeszły na emeryturę. Nie ma, zatem sensu składanie wniosków o przeliczenie emerytury tylko z powodu ogłoszenia nowej tablicy GUS. Rzeczniczka tłumaczy mechanizm przeliczenia emerytury:

- Ustalenie wysokości świadczenia opiera się na prostym działaniu matematyczny. Polega na podzieleniu kapitał emerytalnego przez przeciętne dalsze trwanie życia. Im większy licznik oraz mniejszy mianownik tym wysokość emerytury, będzie wyższa - wyjaśnia Kowalska-Matis.

Rzeczniczka wskazuje, że osoby, które osiągną wiek emerytalny między kwietniem br. a marcem przyszłego roku, nie muszą spieszyć się z przejściem na emeryturę, aby skorzystać z tegorocznej tablicy GUS. Przyznając emeryturę ZUS zawsze sprawdza, czy dla zainteresowanego korzystniejsza jest tablica obowiązująca w momencie złożenia wniosku o emeryturę, czy ta, która obowiązywała w momencie, gdy ukończył on swój wiek emerytalny – i przyjmuje do obliczeń korzystniejszą z nich.

Rzecznika ZUS podaje najprostszy sposób na wyższą emeryturę:

- Najlepszym sposobem na naprawdę wysoką emeryturę jest dłuższa praca. Z naszych obliczeń wynika, że każdy, dodatkowy rok aktywności zawodowej podnosi ja o kilkanaście procent -twierdzi Kowalska-Matis.
jw