Tyle tysięcy osób umiera rocznie na raka na Dolnym Śląsku

2024-03-26 14:22:41(ost. akt: 2024-03-27 06:31:45)
Będzie największa inwestycja w zdrowie na Dolnym Śląsku. Już niebawem rozpocznie się budowa szpitala onkologicznego. Liczby robią wrażenie.

Będzie największa inwestycja w zdrowie na Dolnym Śląsku. Już niebawem rozpocznie się budowa szpitala onkologicznego. Liczby robią wrażenie.

Autor zdjęcia: archiwum wroclawskie.info

W Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii na Hirszfelda odbyło się spotkanie prasowe poświęcone budowie Nowego Szpitala Onkologicznego. Wkrótce rozpocznie się budowa szpitala onkologicznego. Będzie tu wszystko to, co najnowocześniejsze nie tylko w Europie, ale i na świecie.
8 tysięcy osób umiera rocznie na raka na Dolnym Śląsku

Podczas konferencji podsumowano kończącą się fazę tworzenia projektu
budowlanego i przedstawiono wizję nowej placówki. O tym jak będę wyglądały kolejne etapy powstawania szpitala i jaki to będzie obiekt mówili
m.in.: Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego, wicemarszałkowie – Marcin Krzyżanowski i Krzysztof Maj, dyr. Centrum Adam Maciejczyk i główny projektant Zbigniew Maćków, który przedstawił wirtualny spacer po nowym obiekcie.

-To jest największa w historii Dolnego Śląska inwestycja w służbie zdrowia i pewnie największa inwestycja samorządowa w Polsce. Ten projekt to koszt ponad miliard złotych, z czego ponad 500 mln będzie pochodziło z budżetu Państwa. Naszym priorytetem jest zdrowie Dolnoślązaków. Wiemy jakie ogromne żniwo związane jest z chorobami nowotworowymi. Ten szpital ma nie tylko leczyć, ale prowadzić też szeroko zakrojoną profilaktykę - mówił marszałek Cezary Przybylski.

Przybliżył też kilka ważnych danych dotyczących nowej placówki zdrowia:
-To jest szpital na 670 łóżek. Będzie tu 14 sal operacyjnych, 26 oddziałów, rocznie będzie tam przeprowadzanych 10 tysięcy zabiegów. Pierwsi pacjenci powinni tu trafić w 2028 roku. Będzie tu wszystko to, co najnowocześniejsze nie tylko w Europie, ale i na świecie.

Marcin Krzyżanowski zapewnił, że do historii przechodzi już etap przygotowania projektu budowlanego i po uzgodnieniach trafi do Urzędu Miasta, gdzie ustawowo w 68 dni będzie podjęta decyzja o rozpoczęciu budowy.

-Ważne jest, aby wokół tego projektu budować ogólne porozumienie i wparcie rządu i samorządu, bo to jest interes naszych mieszkańców podkreślił wicemarszałek Krzyżanowski.

Krzysztof Maj także wyraził nadzieję, że zakończą się spory wokół tego szpitala.
-To jest inwestycja nie tylko ratująca życie, ale dająca nadzieję tym którzy na nowotwór zachorują. To jest szeroki program badań i profilaktyki. Tu będzie można leczyć pacjentów w komfortowych warunkach i z jak najlepszym sprzętem czy kadrą.

Profesor Adam Maciejczyk, dyrektor Centrum zapewnił, że nie zabraknie kadr do nowego szpitala.
- Nowa inwestycja przyciąga specjalistów, którzy już się do nas zgłaszają.

Główny projektant Zbigniew Maćków zapewnił, że powstaje obiekt bardzo funkcjonalny, składający się z 6 skrzydeł i podał kilka charakterystycznych danych:
- powierzchnia - 100 tys. m2, tj. 14 boisk piłkarskich,
- kubatura – pół mln m3 – tj. 3 Hale Stulecia albo 1000 willi,
- teren, który zajmuje szpital to jak Park Południowy.