Uniwersytet Przyrodniczy rozwija innowacyjne metody leczenia

2024-03-26 08:22:11(ost. akt: 2024-03-26 08:28:08)
Uniwersytet Przyrodniczy stawia nowe standardy w dziedzinie medycyny weterynaryjnej

Uniwersytet Przyrodniczy stawia nowe standardy w dziedzinie medycyny weterynaryjnej

Autor zdjęcia: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Uniwersytet Przyrodniczy stawia nowe standardy w dziedzinie medycyny weterynaryjnej, wprowadzając technologię laparoskopową, która do tej pory była dostępna tylko w medycynie ludzkiej.
W klinice Uniwersytetu Przyrodniczego znajduje się już sześć w pełni wyposażonych urządzeń endoskopowych i 11 trenażerów do laparoskopii. To element budowanego na Uniwersytecie Przyrodniczym specjalistycznego centrum szkoleniowego w laparoskopii weterynaryjnej. Drugiego pod względem skali na Starym Kontynencie - po Strasburgu we Francji - i trzeciego na świecie, po kalifornijskim.

Prof. Zdzisław Kiełbowicz, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, podkreśla, że to jest najwyższy światowy poziom rozwiązań technologicznych. - Trenażery zakupiliśmy za środki finansowe pozyskane ze źródeł zewnętrznych od wrocławskiej firmy stworzonej przez absolwentów Politechniki Wrocławskiej, a kolumny do operacji małoinwazyjnych z przodujących firm na świecie – wyjaśnia.

Studenci zauważają, że najtrudniejsze w laparoskopii jest wyczucie głębi. Na monitorze mają obraz w 2D, nie wiedzą więc, jak daleko mogą przesunąć się z narzędziami, które są długie, a czasem nawet bardzo długie i każde drgnięcie ma tu ogromne znaczenie. Ruch, który wymaga milimetrowego przesunięcia, a na ekranie wygląda jak kilka centymetrów.

Dr hab. Przemysław Prządka, który prowadzi wykłady na temat chirurgii laparoskopowej, zauważa, że każda nowa technika jest najpierw sprawdzana na zwierzętach. Laparoskopowa również, tyle że ta technologia przez wiele lat była niezwykle droga i z tego powodu była mało dostępna dla środowiska weterynaryjnego. Ale jej rosnąca popularność w medycynie człowieka wpłynęła na obniżenie kosztów i można powiedzieć, że wraca do źródeł, czyli do weterynarii.

- Na naszych salach operacyjnych od kilku lat robimy nie tylko zabiegi laparoskopowe, ale też torakoskopowe i endochirurgiczne. Jesteśmy autorami kilku nowych technik operacyjnych. Cytują nas autorzy podręczników do tzw. chirurgii minimalnej. Współpracujemy też ściśle z chirurgią człowieka. Współpracowaliśmy z medykami z Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Urologii Dziecięcej - wylicza dr hab. Przemysław Prządka