Wielkanocne cuda w Muzeum Etnograficznym
2024-03-25 08:07:20(ost. akt: 2024-03-25 08:13:41)
Wrocławskie Muzeum Etnograficzne zaprasza na niezwykłą podróż w świat tradycyjnych i nowoczesnych ozdób wielkanocnych. Od pisanki po pająki, od palm do filmów, wystawa “Pisanki i palmy wielkanocne” to prawdziwe święto dla oczu i ducha.
W Muzeum Etnograficznym w Wrocławiu do 6 kwietnia trwa tradycyjna wystawa „Pisanki i palmy wielkanocne”. Na wystawie znajdują się nie tylko tradycyjne pisanki, palmy, świąteczne stroiki, ceramiczne baranki, drewniane ptaki, kukły Marzanny, ale także przestrzenne pająki, czyli żyrandole ze słomy albo bibuły, współczesne kartki świąteczne, a nawet unikatowe nagranie filmowe obrzędów pożegnania zimy i witania wiosny.
- Od blisko sześćdziesięciu lat wystawy wielkanocne we wrocławskim Muzeum Etnograficznym są ważnym doświadczeniem badawczym i antropologicznym. To niezwykła okazja do obserwowania rozwoju, kierunku zmian i artystycznych trendów tworzenia rekwizytów i ozdób świątecznych – mówi Agnieszka Szepetiuk-Barańska, kuratorka wystawy.
Na wystawie obejrzymy pisanki ozdobione w różnych, często najbardziej wymagających, technikach (batikowej, rytowniczej, aplikacyjnej), oklejane m.in. włóczką, ale także potraktowane…wiertłem dentystycznym, czy oplecione cyną i z masą bursztynową. W tym roku atrakcją będą pająki wielkanocne, rodzaj dekoracji wiejskich izb przywodzący na myśl żyrandole, a wykonany m.in. ze słomy, czy kolorowej bibuły.
Nie zabraknie współcześnie wykonanych kartek świątecznych, a sporą atrakcją jest także archiwalny film z lat 60. XX wieku nakręcony podczas badań terenowych (regionalne obrzędy związane z witaniem wiosny i pożegnaniem zimy) prowadzonych przez Muzeum Etnograficznym na Dolnym Śląsku.
Wydarzeniem towarzyszącym wystawie był zorganizowany w sobotę 23 marca kiermasz wielkanocny, który odbył się w Muzeum Etnograficznym.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez