Niedziela Palmowa: piękna tradycja również we Wrocławiu
2024-03-23 10:18:12(ost. akt: 2024-03-23 10:32:28)
Już jutro Niedziela Palmowa, która rozpocznie Wielki Tydzień. To czas, gdy w Kościele Katolickim upamiętnia się ostatnie dni życia Jezusa Chrystusa. W ten dzień święci się również okolicznościowe palmy.
W tradycji katolickiej, przybierają one często kształt pięknie ozdobionych i wielokolorowych bukietów. Skąd pochodzi ten zwyczaj i co upamiętnia?
Niedziela Palmowa to święto obchodzone na pamiątkę wydarzeń opisanych w Ewangelii tj. uroczystego wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Wtedy to, mieszkańcy tego miasta, radując się i okazując mu hołd, witali go palmowymi gałązkami.
W Polsce święto jest obchodzone od średniowiecza. Jedną z tradycji z nim związaną, która jest kultywowana od tamtego czasu, jest wykonywanie i święcenie palm wielkanocnych. W dawnych czasach, poświęconym palmom wielkanocnym przypisywano szczególne właściwości. Popularne było m.in. przekonanie o tym, że połknięcie bazi z przyniesionej z kościoła palmy gwarantowało brak bólu gardła i głowy.
W części regionów poświęconymi palmami okadzano zwierzęta podczas pierwszego wiosennego wyjścia na pastwisko. W innych natomiast palmowe gałązki umieszczano na ścianach domów - wierzono bowiem, że mogą one ochronić budynek przed czarami i chorobami, a także groźnymi zjawiskami atmosferycznymi. Obecnie palmy wielkanocne są często palone - popiół, który z nich powstaje, jest natomiast używany podczas obrzędu posypywania głów, który jest odprawiany w czasie Środy Popielcowej.
Są w Polsce miejscowości, gdzie Niedziela Palmowa i sam obrzęd prezentacji oraz święcenia palm ma wyjątkowy charakter. Palmy przybierają tam imponujące rozmiary, często kilkumetrowe, a same w sobie są swego rodzaj arcydziełami. Organizowane są nawet konkursy na największą i najładniejszą palmę. Najsłynniejsze z nich odbywają się w Lipnicy Murowanej w Małopolsce oraz w Łysych na Mazowszu.
Nie tak duże palmy, często zakupione na bazarach lub w marketach, albo własnoręcznie wykonane z kwiatów, będzie można zobaczyć w wielu wrocławskich kościołach, gdzie podczas niedzielnych sum będą je święcić katoliccy księża.
Niedziela Palmowa ma jednak jednak wymiar przede wszystkim religijny. Jest to jeden z dwóch dni w roku, kiedy w Kościele odczytywany jest zapis Męki Pańskiej.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez