Długo wyczekiwana modernizacja przystanku na ul. Drobnera dojdzie do skutku. W końcu ma być bezpiecznie
2024-03-21 08:07:36(ost. akt: 2024-03-21 20:53:30)
Przystanek i zatoczka tramwajowa przy ul. Drobnera to najbardziej niebezpieczne miejsce postojowe we Wrocławiu, a może i w całej Polsce. Teraz w końcu zostanie przebudowane. Przystanek zostanie przeobrażony w węzeł przesiadkowy, który umożliwi jednoczesny postój tramwaju i autobusu. Co jeszcze się zmieni?
Na Drobnera w końcu będzie bezpiecznie
Problem z bezpieczeństwem i komunikacją na przystanku przy ul. Drobnera wrocławianie zgłaszali od dłuższego czasu. Jest on prawdziwą zmorą mieszkańców od kilku lat. Z powodu bardzo małej szerokości stwarza ogromne zagrożenie dla pieszych, którzy omyłkowo mogą nastąpić na jezdnię. Pasażerowie mają także problem z wyjściem z tramwaju lub autobusu, gdy na peronie stoi tłum osób. Wysepka dla oczekujących na przyjazd komunikacji miejskiej nie posiada nawet barierek, które oddzielają ją od drogi. Teraz, po kilku latach, przystanek w końcu przejdzie przebudowę.
–
Wypracowaliśmy bezpieczną przestrzeń dla wszystkich użytkowników ruchu: pasażerów, kierowców, pieszych i rowerzystów. Przesuniemy jezdnię, wybudujemy nowe torowisko, chodniki i ścieżki rowerowe. To będzie wielka inwestycja, jej koszt szacujemy na 50 mln zł. Prace potrwają 1,5 roku. W takim miejscu będą one odczuwalne, nie da się uniknąć utrudnień. O zmianach organizacji ruchu będziemy informować, gdy wyłonimy wykonawcę prac i wspólnie z nim opracujemy możliwie najlepsze rozwiązania
– mówi Elżbieta Urbanek, dyrektorka Departamentu Infrastruktury i Gospodarki Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.Co się zmieni?
Niedługo miasto planuje rozpocząć modernizację skrzyżowania ulic Dubois i Drobnera, w którego centrum znajduje się właśnie wspomniany wcześniej przystanek. Perony tramwajowe zamienią się w nowoczesny węzeł przesiadkowy, umożliwiający jednoczesny postój tramwaju i autobusu. Szerokość przystanku zostanie dostosowana do obowiązujących wymogów, a wokół wysepki zostaną zamontowane barierki ochronne wraz z całą potrzebną infrastrukturą (ławkami, śmietnikami, itd.).
- Pozwoli to na przeniesienie przystanków autobusowych, które w tej chwili znajdują się przy jezdniach tego skrzyżowania. Teraz przystanki są oddalone od siebie, rozrzucone po całym skrzyżowaniu. Przeniesiemy je w jedno miejsce. Spowoduje to, że przesiadanie w komunikacji zbiorowej będzie szybkie i komfortowe
– tłumaczy Michał Kulicki, kierownik projektu z Wrocławskich Inwestycji.Oprócz niezbędnych prac technicznych, Wrocławskie Inwestycje zadbają także o odpowiedni wystrój i klimat przystanku. Wzdłuż ulicy zostanie zasadzonych 11 drzew i kilka tysięcy innych roślin i krzewów. Powstaną nowe przejścia dla pieszych i przejazdy dla rowerów, co znacznie usprawni komunikację.
- Kompleksowej przebudowie poddane zostaną także wszystkie sieci podziemne: wodnokanalizacyjne, elektroenergetyczne, teletechniczne, gazowe. Zmodernizujemy oświetlenie na skrzyżowaniu, jak również sygnalizacje świetlne. Jednocześnie zyskamy przestrzeń dla pojazdów indywidualnych. Na przebudowie zyskają kierowcy, dla których poprawi się przepustowość i płynność ruchu
– dodaje Michał Kulicki.Na czas wykonywanej inwestycji zostaną wprowadzone specjalne objazdy i inne zmiany w organizacji ruchu. O szczegółach będziemy informować później.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez