Już niedługo Wrocław będzie się mógł poszczycić jednym z pierwszych lasów kieszonkowych w Polsce!

2024-03-19 17:39:31(ost. akt: 2024-03-21 20:58:41)
Las powstanie na skrzyżowaniu ulic Podwale i Kołłątaja

Las powstanie na skrzyżowaniu ulic Podwale i Kołłątaja

Autor zdjęcia: pixabay

Radni miejscy niedawno ucieszyli wrocławian radosną informacją: już niedługo w centrum miasta, na placu przy skrzyżowaniu ulic Kołłątaja i Podwala, wyrośnie las! Wielu złośliwych pewnie powie: las w środku infrastruktury, co jeszcze?! Zieleń naprzeciwko fosy miejskiej będzie jednak zgoła inna, niż inne parki i lasy w okolicy Wrocławia. Czym jest „las kieszonkowy”?

Powstaje las w centrum Wrocławia


Żyjemy w czasach, w których z miast znika coraz więcej zieleni i większa ilość drzew jest wycinana, aby zastosować tzw. „betonozę”. Także w stolicy Dolnego Śląska jest wiele miejsc, w których zamiast pięknych, kolorowych kwiatostanów, widzimy szary i smutny chodnik (m.in. pl. Nowy Targ). Dla przeciwników takiej formy zagospodarowania terenu jest lekkie światełko w tunelu: w najbliższym czasie, na placu przy skrzyżowaniu ulic Kołłątaja i Podwala, naprzeciwko miejskiej fosy, powstanie tzw. las kieszonkowy. Jaki jest jego cel?

Jedną z głównych strategii rodziny Endress jest społeczna odpowiedzialność biznesu, ochrona środowiska oraz wsparcie lokalnych społeczności. Dlatego w naszym wrocławskim oddziale zdecydowaliśmy się sfinansować pierwszy w mieście las kieszonkowy. Chcemy stworzyć wyjątkową zieloną przestrzeń w centrum miasta dla mieszkańców, która będzie służyła przez lata

- mówi Nadia Golda, Marketing Communication Manager z Endress+Hauser.

Czym jest las kieszonkowy?


Najprawdopodobniej spora część czytelników z pojęciem „las kieszonkowy” spotyka się po raz pierwszy. Dla wielu także najpewniej jest niemałym szokiem i paradoksem zasadzanie lasu w środku miasta. Jednak, wbrew pozorom, taka inwestycja jest bardzo potrzebna i korzystna.

Lasy Miyawaki można na powierzchni nawet zaledwie 200m2. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie przebadanej wcześniej laboratoryjnie gleby, dobranie rodzimych gatunków drzew i krzewów (pomiędzy 20-40 gatunków) oraz posadzenie ich gęsto, 3-4 sadzonki na m2. Ważne jest stworzenie czterech warstw lasu

– wyjaśnia Agnieszka Tarouquella-Levitan, prezeska Fundacji Perspektywa.

Mikrolasy mają bardzo korzystny wpływa na środowisko i społeczeństwo: dostarczają więcej tlenu, eliminują ilość szkodliwego dla atmosfery dwutlenku węgla, redukują ilość hałasu, obniżając go o nawet 10 decybeli.

To jeden z pierwszych lasów kieszonkowych w Polsce


Pierwszy las kieszonkowy w Polsce powstał w Rozwarowie, w województwie zachodniopomorskim. Teraz taka inicjatywa powstanie także we Wrocławiu. Pomysł tworzenia mikrolasów w centrach miast wypłynął od japońskiego botanika i ekologa Akiry Miyawakiego, który na początku lat 70-tych XX wieku zapoczątkował taką tradycję w swoim mieście.

Jesteśmy szóstym krajem w Europie i zaledwie dziewiątym na świecie, który docenił wielki potencjał tych lasów dla poprawy jakości życia mieszkańców, ratunku dla przegrzanych i podtapianych miast. W Polsce jest tyle niewykorzystanych ugorów, zabetonowanych przestrzeni w miastach, trawników, które ciągle trzeba kosić i nawadniać, by wyglądały dobrze

– wyjaśnia dalej Agnieszka Tarouquella-Levitan.

Pierwsze rośliny w nowym mikrolesie zostaną zasadzone w pierwszy dzień wiosny – 21 marca – o godz. 11:00.