Została oszukana na niebagatelną kwotę. Dlaczego?
2024-03-19 17:07:14(ost. akt: 2024-03-21 21:00:33)
Niemal codziennie dolnośląscy policjanci ostrzegają przed oszustami i zalecają szczególną ostrożność przy inwestowaniu środków za pośrednictwem giełd internetowych, na rynkach kryptowalut, czy podczas zakupu akcji różnych firm ogłaszających się na portalach internetowych.
W ubiegłym tygodniu do Komendy Miejskiej Policji w Legnicy zgłosiła się kobieta, która chcąc zainwestować pieniądze, została oszukana na łączną kwotę ponad 132 tysięcy złotych. Niestety po raz kolejny działania przestępców okazały się skuteczne.
Historia zaczęła się od wyświetlonej reklamy inwestycyjnej na jednym z portali internetowych, która zainteresowała legniczankę. Znajdowała się tam informacja, że po wpłaceniu 900 złotych, możliwe będzie nabycie akcji jednej ze spółek Skarbu Państwa. Następnie w formularzu kontaktowym kobieta podała swój e-mail oraz numer telefonu. Po chwili skontaktował się z nią mężczyzna podający się za przedstawiciela firmy inwestycyjnej, który przekazał informację, gdzie należy wpłacić pieniądze w wysokości 900 złotych, aby rozpocząć inwestycję. Ponadto mężczyzna poinformował kobietę, aby otworzyła nowy rachunek bankowy służący tylko do inwestycji.
W kolejnych dniach legniczanka za namową oszusta otworzyła rachunek bankowy, na który przelała swoje oszczędności. W międzyczasie pracownicy rzekomej firmy inwestycyjnej zasugerowali kobiecie zainstalowanie aplikacji AnyDesk oraz TeamViewer QuickSupport. Po ich zainstalowaniu kobieta postępując zgodnie z kolejnymi wskazówkami oszustów, przelała 20 tysięcy złotych na zagraniczny rachunek bankowy.
Następnie po kilku godzinach z jej konta przelano pieniądze w kwocie 40 tysięcy złotych oraz 8 tysięcy euro. Kobieta, aby wyjaśnić zniknięcie jej pieniędzy z konta, skontaktowała się z pracownikami rzekomej firmy inwestycyjnej, od których usłyszała, iż w taki sposób działają, aby pomnażać pieniądze.
Oszuści przekazali legniczance, aby wzięła pożyczkę w banku na kwotę 40 tysięcy złotych. Oczywiście kobieta posłuchała się i zaciągnęła zobowiązanie. Po chwili do legniczanki zadzwonił telefon z pytaniem, czy przyjmie przelew na kwotę 9 tysięcy euro. Legniczanka od razu się zgodziła. Po czym weszła na swój rachunek bankowy i zobaczyła, że nikt jej nie przelał żadnych pieniędzy, a jakby tego było mało, to właśnie z jej rachunku wykonano przelew na zagraniczny numer konta w wysokości 40 tysięcy złotych.
Dopiero po tej sytuacji kobieta zorientowała się, że została oszukana. Teraz wyjaśnieniem tej sprawy zajmują się policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą.
Jak działają oszuści:
Wspólnym mianownikiem wszystkich tego typu oszustw jest ZAWSZE:
1. Kontakt sprawcy z pokrzywdzonym za pośrednictwem telefonu lub e-maila – nigdy nie dochodzi do osobistego spotkania.
2. Sprawca wywiera presję na pokrzywdzonego, aby działał szybko.
3. Oszust prosi o zachowanie w tajemnicy podejmowane przez siebie działania.
Ponadto, bardzo często pokrzywdzony proszony jest o:
1. Zainstalowanie na swoim urządzeniu (telefon, komputer) programu do obsługi zdalnego pulpitu (np. AnyDesk).
2. Dodania w bankowości elektronicznej nieznanego sobie urządzenia jako „zaufanego”.
3. Podania kodów BLIK.
4. Wejścia na stronę www banku nie poprzez wpisanie adresu w wyszukiwarkę lub aplikację, a za pośrednictwem otrzymanego linka przekierowującego pokrzywdzonego na fałszywe strony banku lub bramki umożliwiającej wybór swojego banku lub dokonania płatności online.
5. Zaciągnie szybkich pożyczek.
Źródło: Gazeta Olsztyńska
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez