Pogrzeb byłego arcybiskupa Mariana Gołębiowskiego.
2024-03-18 19:14:14(ost. akt: 2024-03-21 21:02:48)
We wrocławskiej katedrze na Ostrowie Tumskim odbyło się ostatnie pożegnanie arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego, byłego metropolity wrocławskiego. Został pochowany w krypcie katedry, m.in. u boku kardynała Bolesława Kominka.
Arcybiskup Marian Gołębiewski zmarł w poniedziałek, 11 marca, w wieku 87 lat po długiej chorobie. Uroczystości pogrzebowe zaplanowano na dwa dni. W niedzielę, 17 marca, przy trumnie duchownego czuwali wierni. Nabożeństwo pogrzebowe oraz złożenie trumny do krypty w podziemiach katedry odbyło się w poniedziałek, 18 marca, przed południem. Przewodniczył mu abp Józef Kupny, następca Gołebiowskiego na stolicy biskupów wrocławskich.
Homilię, która zwróciła uwagę na przemijalność ludzkich koncepcji szczęścia i przyszłości, wygłosił bp Andrzej Siemieniewski. Służył on jako biskup pomocniczy w archidiecezji wrocławskiej w latach 2006-2021. W wygłoszonym kazaniu podkreślił, że choć ludzie „tego świata” często głoszą różne „dobre nowiny” zgodnie z własnymi koncepcjami, te koncepcje zanikają, gdy stają w kaplicy cmentarnej lub na cmentarzu.
- Wszystkie ludzkie plany w chwili śmierci zatrzymują wówczas przed napisem «koniec» – mówił biskup. - To ludzie tego świata, a ludzie Jezusa Chrystusa wręcz przeciwnie – właśnie tu ogłaszają z całą mocą słowa Ewangelii, a więc Dobrej Nowiny – słowa życia - dodał.
W dalszej części homilii bp Siemieniewski przypomniał życiorys zmarłego arcybiskupa, podkreślając jego zainteresowania związane z poznawaniem i odkrywaniem Pisma Świętego. Po Eucharystii trumna z ciałem abp. Mariana Gołębiewskiego została złożona w katedralnej krypcie.
Marian Gołębiewski urodził się w 1937 r. w wielkopolskiej wsi Trzebownia. Ukończył seminarium duchowne we Włocławku, a potem studiował teologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz biblistykę w Rzymie i w Paryżu.
Był doktorem habilitowanym teologii, byłym profesorem nadzwyczajnym Teologii ATK i Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, doktorem honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.
16 czerwca 2013 r. funkcję pasterza biskupa diecezjalnego przekazał swemu następcy, abp. Józefowi Kupnemu. Kilka tygodni później Stolica Apostolska w następstwie formalnych zgłoszeń przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań arcybiskupa w sprawach wykorzystania seksualnego małoletnich przez niektórych kapłanów z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, w czasach jego posługi biskupiej (1996-2004), i z archidiecezji wrocławskiej (2004-2013).
Na arcybiskupa nałożono kary kanoniczne: nakaz prowadzenia życia w duchu pokuty i modlitwy; zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek uroczystościach publicznych, zarówno kościelnych, jak i świeckich; nakaz zapłaty tytułem pokuty odpowiedniej kwoty z prywatnych środków, na rzecz Fundacji św. Józefa z przeznaczeniem na prewencję i towarzyszenie ofiarom wykorzystania seksualnego.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez